Veseckou trápila kauza ohledně údajné justiční mafie

- Aktuality autor: red

Končící nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká stála v čele Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) více než pět let. Vedením NSZ ji koncem září 2005 pověřila tehdejší vláda Jiřího Paroubka (ČSSD), definitivního jmenování se dočkala v listopadu téhož roku.

V posledním období pozici padesátileté Vesecké zpochybnily soudní pře a spekulace o jejím spojení s členy takzvané justiční mafie. Vláda Petra Nečase (ODS) Veseckou odvolala na konci října k letošnímu 31. prosinci.

Veseckou na návrh ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) od nového roku nahradí dosavadní český zástupce v organizaci Eurojust Pavel Zeman.

Zřejmě největší pozornost během svého působení v čele NSZ vzbudila Vesecká právě rozhodnutím v údajné korupční kauze někdejšího vicepremiéra a lidoveckého expředsedy Jiřího Čunka. V červnu 2007 odebrala dohled nad vyšetřováním případu přerovskému státnímu zástupci Radimu Obstovi a přidělila ho jihlavskému státnímu zástupci Arifu Salichovi, který poté Čunkovo trestní stíhání zastavil. Postup Vesecké kritizovala tehdy opoziční ČSSD, která výměnu státního zástupce označila za snahu tehdejší vlády Mirka Topolánka (ODS) "zamést Čunkův případ pod koberec". Vesecká ale v rozhovorech v tisku odmítla připustit, že by v kauze Čunek selhala nebo se zachovala nesprávně.

Plejáda trestných kauz

Vesecká od nástupu do čela NSZ v roce 2005 vstoupila do několika známých trestních kauz formou dovolání k Nejvyššímu soudu (NS). Předloni se například dovolala v kauze Ludmily Brožové-Polednové, prokurátorky v procesu s Miladou Horákovou, jejíž stíhání bylo tehdy zastaveno kvůli promlčení. NS dovolání vyhověl a Brožová-Polednová byla později odsouzena do vězení. Letos v prosinci Vesecká podala dovolání v neprospěch obviněných v kauze takzvaného Zádamského gangu.

V poslední době Vesecká také nařídila otevřít některé již odložené kauzy. Letos v březnu například nařídila pokračovat v prověřování kauzy údajné korupce při plánovaném nákupu švédských stíhacích letounů Jas-39 Gripen, který policie v minulosti dvakrát odložila. V červenci policie z příkazu Vesecké zahájila trestní řízení ohledně nákupu obrněných transportérů Pandur, který rovněž provází podezření z korupce.

Kauza Jiřího Čunka a její souvislosti

S kauzou Čunek souvisí spor vysokých představitelů justice v čele s Veseckou s bývalou stínovou ministryní spravedlnosti ČSSD Marií Benešovou. Předchůdkyně Vesecké v čele NSZ Benešová nejvyšší státní zástupkyni na sklonku roku 2007 označila v souvislosti s Čunkovou kauzou za členku zákulisní justiční mafie, která se snaží plně ovládnout justici, aby sloužila zájmu vládnoucí garnitury. Vesecká za to Benešovou zažalovala, Krajský soud v Praze však opakovaně rozhodl o tom, že se jí Benešová nemusí omlouvat. Rozsudek není pravomocný, věcí se nedávno začal zabývat odvolací pražský vrchní soud.

O odvolání nejvyšší státní zástupkyně se spekulovalo již od nástupu Nečasovy vlády. Po odchodu Vesecké volala po letošních parlamentních volbách například strana vládní koalice Věci veřejné (VV), která tím letos na podzim podmiňovala své setrvání ve vládě. Podle opozičních sociálních demokratů to byla právě Vesecká, kdo měl neblahý vliv na vnímání justice ze strany veřejnosti.

Vesecká se narodila 27. března 1960. V roce 1983 absolvovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Kariéru státní zástupkyně začínala v roce 1984 jako právní čekatelka na okresní prokuratuře v Havlíčkově Brodě. Od roku 1986 působila jako vyšetřovatelka okresní prokuratury v Pardubicích a poté jako státní zástupkyně na havlíčkobrodském okresním státním zastupitelství, kde byla osm let náměstkyní okresního žalobce. Od roku 2000 vedla královéhradecké krajské státní zastupitelství. Jako žalobkyně figurovala v minulosti například v kauze manželů Stodolových, odsouzených na doživotí za vraždy osmi lidí. Již jako tehdejší nejvyšší státní zástupkyně se loni stala prezidentkou Sítě generálních prokurátorů států EU.

Tagy: Vesecká Čunek

Zdroje: ČTK