Vesecká znovu otevřela korupční kauzu gripeny

- Aktuality autor: red

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká znovu otevřela kauzu údajné korupce při plánovaném nákupu švédských stíhacích letounů Jas-39 Gripen.

V pátek o tom informovala mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Renata Malinová. Policie případ v minulosti dvakrát odložila.

Malinová sdělila, že při kontrole, kterou Renata Vesecká nařídila loni v prosinci, se zjistilo, že rozhodnutí o odložení případu bylo nezákonné a předčasné. Nejvyšší státní zástupkyně tak podle mluvčí nařídila rozsáhlé doplnění dokazování.

"Šetřením provedeným doposud nebylo vyvráceno, že k trestnému jednání mohlo dojít. Dosavadní prověřování bylo zaměřeno pouze na dílčí část jednání zakládajícího podezření z trestného činu a nebyly ani dostatečně využity možnosti vyplývající z mezinárodní justiční spolupráce," uvedla Malinová.

Policie případ loni odložila s tím, že nenašla dostatek důkazů pro to, aby mohla někoho obvinit. Kauzu potkal tento osud již podruhé. Poprvé bylo vyšetřování odloženo na počátku tisíciletí, kdy sice detektivové konstatovali, že se při dojednávání dodávek stíhaček uplácelo, avšak viníky nelze usvědčit.

Smlouvu o nákupu gripenů schválil v dubnu 2002 tehdejší kabinet premiéra Miloše Zemana (ČSSD). Celkový rozpočet na pořízení letounů byl tehdy vyčíslen na 60,2 miliardy korun. Návrh financování však nezískal podporu parlamentu.

Po povodních v létě 2002 nová Špidlova vláda od záměru nakoupit stíhačky definitivně upustila, protože peníze byly potřeba jinde. Česko ale nakonec gripeny do výzbroje armády zařadilo: na deset let si od Švédska za zhruba 20 miliard korun pronajalo 14 strojů. Smlouvu o pronájmu podepsali zástupci armády v roce 2004. Do Česka gripeny doputovaly v roce 2005 a nahradily zastaralé ruské stroje MiG-21.

Tagy: korupce kauza gripeny Vesecká

Zdroje: ČTK