Věřitelé žádají okamžité proplacení dluhopisů, dluh Sazky naroste

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Zajišťovací agent držitelů dluhopisů, londýnská The Bank of New York Mellon, bude žádat po loterijní společnosti Sazka okamžité proplacení dluhopisů. Dluh Sazky tak vzroste ze současných dvou na více než deset miliard korun.

Uvedly to servery Aktuálně.cz a iHNed.cz. Většinovými držiteli dluhopisů jsou společnosti kontrolované investičními skupinami PPF a KKCG. 

"Můžeme potvrdit, že v souladu s dluhopisovou dokumentací investiční skupina KKCG spolu s dalšími držiteli dluhopisů dala instrukci správci dluhopisů k jejich okamžitému zesplatnění," řekl serverům mluvčí KKCG Dan Plovajko. 

Sazka čeká, až informaci o zesplatnění dluhopisů dostane od svěřeneckého správce, sdělil mluvčí loterijní firmy Jan Tuna. "Případné zesplatnění dluhopisů je ale logickým krokem, protože pokud by to držitelé dluhopisů neudělali, měli by problém s přihlášením pohledávek," dodal.

Citelná rána Hušákovi

Aktuálně.cz píše, že dopis s žádostí o zesplatnění dluhopisů dorazí do sídla Sazky během pátku. Většina držitelů dluhopisů zmocnila The Bank of New York Mellon, aby je přihlásila jako pohledávku v rámci insolvenčního řízení se Sazkou. 

Podle Aktuálně.cz tak skupiny PPF Petra Kellnera a KKCG Karla Komárka zasazují generálnímu řediteli Sazky Aleši Hušákovi citelnou ránu krátce předtím, než bude většinový akcionář, Český svaz tělesné výchovy, v sobotu hlasovat na své valné hromadě o dalším postupu v záchraně Sazky, ale také o osudu samotného Hušáka. 

Je to ale především důležitý moment proto, že při první schůzi věřitelů 26. května bude mít největší slovo věřitel s největším procentem pohledávek. Mezi tzv. zajištěnými pohledávkami - to jsou právě dluhopisy kryté halou a také pozemky, na kterých aréna stojí - tak budou mít navrch PPF a KKCG. Jejich pozice vůči konkurenčním Pentě a E-Investu, které podporuje Hušák, bude podle serveru velmi silná. 

Sazka je v úpadku od 29. března. Firma se do insolvence dostala kvůli problémům se splácením výstavby pražské multifunkční haly O2 arena.

Tagy: dluh věřitelé sázka hušák

Zdroje: ČTK