Věřitelé Sazky chystají zpoplatnění dluhopisů

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Držitelé většiny dluhopisů, za které loterijní firma Sazka postavila arénu v Praze-Libni, podnikají kroky, které mohou vést k okamžitému zpoplatnění dluhopisů. Cílem je získat zpět své peníze.

S odvoláním na dva zdroje, které mají velmi blízko k miliardářům Karlu Komárkovi, Radovanu Vítkovi i Petru Kellnerovi to napsal server Aktuálně.cz. Sazka je od ledna v insolvenčním řízení. 

Sazka přiznala na počátku týdne, že nemá peníze na vyplacení velkých výher ve Sportce a požádala předběžného insolvenčního správce Josefa Cupku o dočasné pozastavení provozování loterií. Cupka s tím nesouhlasí a soudí, že Sazka by měla sama na sebe podat dlužnický insolvenční návrh. 

Komárek, Kellner a Vítek jsou nadpolovičními držiteli dluhopisů Sazky. Podle zdrojů Aktuálně.cz právníci v Londýně i na dalších místech už sestavili informační dopis. V něm Sazce oznamují, že využijí možnosti, kterou jim dluhopisová dokumentace dává. 

Sazka se chce soudně bránit

Mluvčí Sazky Jan Tuna řekl serveru, že loterijní firma o tomto postupu věřitelů dosud neví. "Pokud se to stane, budeme se ale soudně bránit, protože v tuto chvíli platí, že Sazka má u dluhopisů splaceno vše, co splaceno být má," uvedl Tuna. 

Sazce dosud zbývá podle serveru z dluhopisů, které vydala, splatit přibližně 92 procent jejich původní hodnoty. Dluhopisy byly vydány na 215 milionů eur (zhruba 5,2 miliardy korun), po odečtení splacených osmi procent tedy zbývá necelých pět miliard korun. 

Okamžité zpoplatnění dluhopisů, které nyní držitelé jejich většiny prosazují, neznamená, že Sazka bude muset hned v červenci, kdy přijde na řadu další splátka, vyplatit téměř pět miliard korun. Obří dluh by se přidal k těm, které přihlásili další věřitelé v průběhu insolvenčního řízení, uvedl server. 

Jméno nejbohatšího Čecha mezi věřiteli vůbec poprvé

Aktuálně.cz rovněž upozornilo, že jméno nejbohatšího Čecha Petra Kellnera se mezi držiteli dluhopisů veřejně objevuje vůbec poprvé, přestože jím kontrolované firmy podle dřívějších informací skoupily dluhopisy již mnohem dříve.)

Kellnerova PPF ovšem odmítá své aktivity kolem Sazky komentovat. "Aktuální situaci Sazky sledujeme a pečlivě ji vyhodnocujeme; žádné další spekulace nekomentujeme," sdělil mluvčí PPF Alexej Bechtin. 

Sazka čelí dvěma návrhům na insolvenční řízení. Jeden podala KKCG podnikatele Karla Komárka, druhý podnikatel Radovan Vítek, který tvrdí, že je největším věřitelem Sazky. Oba navrhovatelé se zároveň o Sazku ucházejí. Třetím zájemcem jsou Penta a E-Invest.

Tagy: dluhopisy Praha poplatky sázka

Zdroje: ČTK