Verdikt v kauze Toflovy vraždy se dozvíme až příští týden

- Aktuality autor: Lukáš Vincourek

Krajský soud v Brně dnes oproti očekávání nevynesl rozsudek v případu vraždy bývalého brněnského policisty Michala Tofla. Ten padne až příští úterý. Důvod odložení jednání však zástupci soudu nesdělil.

Radek Sobotka svaluje vraždu Michala Tofla na komplice Tomáše Trkana.

Radek Sobotka svaluje vraždu Michala Tofla na komplice Tomáše Trkana.,zdroj: Isifa.com

Z vraždy někdejšího bosse vyděračského gangu jsou obvinění Radek Sobotka a Tomáš Trkan, kteří však svalují vinu jeden na druhého. Žaloba oběma nicméně navrhuje kolem 20 let vězení.

Vraždu si od Sobotky s Trkanem údajně objednal podnikatel Petr Pavel Bezděkovský, který měl s Toflem spory o peníze. Bezděkovský byl sice po vraždě byl zatčen, ale oběsil se následně ve vězení. Sobotka s Trkanem dostali už za Toflovu vraždu dostali po devatenácti letech vězení. Vrchní soud v Olomouci ale nedávno verdikt zrušil a nařídil brněnskému soudu, aby se kauzou zabýval znovu, podrobněji zhodnotil důkazy a vynesl nový rozsudek.

Právě v důkazním procesu, respektive ve verzi události samotné vraždy spatřuje Vrchní soud patrně problém. Sobotka totiž původně popisoval vraždu Tofla dopodrobna, nicméně jeho verzi vyšetřování nepotvrdilo. Podle státní zástupkyně byla jeho výpověď účelová, z cílem vyvinit se z vraždy. Podle ní je jasné, že Sobotka je tím, kdo střílel, přičemž Trkan mu při spáchání vraždy pomáhal.

Mělo to skončit "jen" rozstřílením auta

Sobotka však tvrdí, že střílel Trkan, který ale prohlašuje, že Sobotku seznámil s Bezděkovským a zajistil mu samopal a na místě činu prý vůbec nebyl. Sobotka uvádí, že útok na Tofla neměl skončit jeho smrtí, za úkol měli prý pouze auto rozstřílet.

Po zmíněné vraždě Michala Tofla rozkryli kriminalisté několik případů spojené s vydíráním jihomoravských podnikatelů. Toflův gang si nejprve vymyslel obvinění podnikatelů z podvodů a pak jim nabídl, že trestní řízení nechá zastavit, pokud za to podnikatelé zaplatí.

Letost v únoru brněnský Krajský soud za to poslal 11 lidí na tři až devět let do vězení.

Tagy: vražda střelba Krajský soud v Brně samopal Toflův gang

Zdroje: ČTK