Verdikt proti Chodorkovskému byl prý soudu vnucen

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Verdikt, který koncem loňského roku moskevský soudce Viktor Danilkin vynesl nad bývalým ropným magnátem Michailem Chodorkovskij, byl sepsán v nadřízené soudní instanci a vnucen soudci proti jeho vůli.

Uvedla to Danilkinova asistentka a mluvčí Natalja Vasiljevová v rozhovoru pro internetový list gazeta.ru. Moskevský městský soud, který bude posuzovat Chodorkovského odvolání proti rozsudku, vzápětí toto nařčení popřel jako "provokaci" a sám Danilkin jako "pomluvu". 

Chodorkovskij, jehož koncern Jukos pod tlakem státu zbankrotoval, je ve vězení od roku 2003. Nejprve byl odsouzen za podvody a daňové úniky. Než ale mohl letos po odpykání prvního trestu vyjít na svobodu, začal v Moskvě druhý proces. Koncem loňského roku mu soudce Danilkin za údajnou krádež obrovského objemu ropy vyměřil další léta ve vězení, které neopustí před rokem 2017. Tento verdikt ještě není pravomocný, obhajoba se odvolala. 

Putinova oběť?

Ruská opozice považuje Chodorkovského za oběť nejmocnějšího ruského politika Vladimira Putina, kterého si znepřátelil svými ambicemi. Oba procesy s někdejším nejbohatším Rusem vyvolaly silnou kritiku na Západě a mezi ruskými liberály. 

"Celé soudní společenství dokonale ví, že je to případ na zakázku... Ale nikdo neví, jak by se z toho (soudce) mohl důstojně dostat," řekla Vasiljevová, která interview poskytla po svém odstoupení. 

V ruské justici se zklamala. Soudce byl během procesu "pod naprostou kontrolou" svých nadřízených z městského soudu, byl nucen konzultovat postup a plnit pokyny, ačkoliv to odporuje soudcovské nezávislosti a sám Danilkin to těžce nesl, dokonce až k potížím se srdcem. 

Provokace před projednáváním u vyšší instance?

Sám Danilkin sice rozsudek začal psát, ale nesplnil očekávání svých šéfů, a tak verdikt nakonec dostal z městského soudu. Část o výši trestu prý dorazila až během vyhlašování rozsudku. 

"Prohlášení Vasiljevové není nic jiného než pomluva", prohlásil Danilkin a pohrozil své bývalé podřízené žalobou. Mluvčí městského soudu zase nazvala interview "provokací" před nastávajícím projednáváním Chodorkovského odvolání u této instance. 

Pochyby o nezávislosti soudce ještě dříve vyjádřili Chodorkovského obhájci i sám Chodorkovskij, který Danilkina označil za odborně silného a svědomitého soudce. "Před jakou volbu ho museli postavit, aby ho donutili 'toto' podepsat? Co s ním udělá jeho svědomí?" napsal vězeň v otevřeném dopise prezidentovi Dmitriji Medveděvovi, kterého vyzval, aby se v souladu s ústavou postaral o nezávislost soudů.

Tagy: soud verdikt chodorkovskij

Zdroje: ČTK