Verdikt k pozastavení činnosti KSČM soud do voleb nestihne

- Aktuality autor: red

Návrh Senátu k Nejvyššímu správnímu soudu na pozastavení činnosti KSČM má být připraven v řádu týdnů, avšak soud se jím zřejmě nebude zabývat dříve než po sněmovních volbách, pokud se tedy s návrhem vláda ztotožní.

Návrh na pozastavení činnosti KSČM pomůže senátorům připravit pro vládu advokátní kancelář Stanislava Němce. Jednomyslně to v úterý schválila senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM. Řekl to její předseda Jaromír Štětina.

"Nejvyšší správní soud ji (žalobu) pravděpodobně nebude moci projednávat až do desátého dne po skončení voleb," uvedl Štětina. Soud totiž nemůže v době po vyhlášení voleb rozhodovat o zrušení nebo pozastavení činnosti politické strany, podotkl.

Prezident Václav Klaus má květnové volby vyhlásit do 20. února. Stanislav Němec poskytuje advokátní služby v oblasti občanského, obchodního a bytového práva. Je právním zástupce Hnutí na obranu majitelů realit, loni majitele domů úspěšně zastupoval před Ústavním soudem.

Na přípravě návrhu správní žaloby, který by formálně předložila vláda, se komise před měsícem dohodla s ministrem vnitra Martinem Pecinou. Chce touto cestou přimět KSČM, aby se zřekla komunistické ideologie a metod.

Pecina o úspěšnosti návrhu pochybuje, neboť podle něho postrádá dost relevantních argumentů, rozhodnutí nechá na vládě. Návrh naopak podporuje ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

KSČM by podle doporučení komise měla odstranit zmínku o komunismu ze svého názvu. Současně by měla "jasně a zřetelně odmítnout marxisticko-leninské násilí jako prostředek k dosažení svých politických cílů", uvedl předseda komise Jaromír Štětina z Klubu TOP 09 a Starostové.

Na rozdíl od Peciny se domnívá, že komise už v loňském senátním podnětu pro vládu shromáždila dostatek "relevantních nábojů" a podezření, které podle ní nasvědčují porušování ústavy současnou komunistickou stranou.

Pecina nicméně při jednání komise zopakoval, že působení současné KSČM nepředstavuje bezprostřední ohrožení demokratické společnosti. Domnívá se, že pokud by návrh na pozastavení činnosti komunistické strany s dosavadními argumenty neodmítly české soudy, učinil by tak Evropský soud pro lidská práva.

Tagy: soud KSČM zastavení

Zdroje: ČTK