Venezuelský prezident vyhání tisíce kolumbijských uprchlíků ze země

- Aktuality autor: pal

Tisíce Kolumbijců opouští Venezuelu a vrací se zpět domů. Venezuelský prezident Nicolás Maduro je označil za viníky vysoké kriminality v zemi a za příčinu hospodářského úpadku. Venezuela mezitím uzavřela významný hraniční přechod a v některých pohraničních městech vyhlásila stav ohrožení. Kolumbie už svého souseda požádala, aby přechod opět otevřel. 

Kolumbijští uprchlíci se vracejí zpět domů z Venezuely

Kolumbijští uprchlíci se vracejí zpět domů z Venezuely,zdroj: Profimedia.cz

Venezuela hranici uzavřela poté, co minulý týden kolumbijští pašeráci drog poranili tři venezuelské vojáky a jednoho civilistu. Prezident Nicolás Maduro známý ostrými prohlášeními na adresu Kolumbie či Spojených států poté vyhlásil, že všichni Kolumbijci žijící ve Venezuele bez povolení budou vyhoštěni.

Za poslední dobu uprchlo přes pět tisíc Kolumbijců

Do pátku jich v obavách z tvrdého postupu venezuelských úřadů prchlo podle odhadů médií na pět tisíc, další tisícovka byla deportována.

Stovky lidí dlouhodobě žijících ve Venezuele nemají v zemi svého původu kam jít a jsou odkázáni na provizorně zřízené nouzové ubytování u hranic.

"Zdálo se, že Maduro je náš bratr, ale vyhodil nás jako odpad," řekla jedna z uprchlic Leidy Echeverriová, která ve Venezuele před lety našla útočiště před hrozbami zločinců.

Kolumbie je na tom hůř než Venezuela  

Kolumbijci ve velkém přecházejí do Venezuely od vypuknutí ozbrojeného konfliktu vládních vojsk s levicovými rebely v 60. letech minulého století.

Motivuje je i nebezpečí hrozící ze strany drogových mafií. Do sousední země míří především chudší obyvatelé Kolumbie, pro něž je Venezuela i přes současnou špatnou ekonomickou situaci lepší volbou, neboť Kolumbie patří k zemím s největšími příjmovými rozdíly mezi chudými a bohatými na světě.

V posledních letech podle Madura každoročně přijde do Venezuely na 100 tisíc Kolumbijců, kteří těží ze štědrých sociálních programů zavedených jeho předchůdcem Hugem Chávezem.

Venezuelský prezident zahájil tažení proti Kolumbijcům

Maduro, který ve vstřícnosti k imigrantům ze země dlouhodobě ovládané pravicí zprvu pokračoval, však v poslední době i pod tlakem tíživé ekonomické situace spojené s nedostatkem základního zboží v obchodech, zahájil tažení proti Kolumbijcům.

"Kdo přichází z Kolumbie? Lidé prakticky bez vzdělání, bez haléře v kapse," prohlásil socialisticků vůdce Venezuely minulý týden, načež nechal uzavřít zmíněný přechod poblíž hraničního města Cúcuta.

Kolumbijci, kteří tvoří 15 procent obyvatel pětatřicetimilionové země, se proti tomuto kroku a změně přístupu bouří a vláda v Bogotě vyzvala Madurův kabinet k jednání o urovnání situace. První schůzka ministrů zahraničí obou zemí však ve středu žádný pokrok nepřinesla.

Tagy: uprchlíci zahraničí Kolumbie Venezuela Venezuelský prezident

Zdroje: ČTK