Velvyslanec Gandalovič: Mrtvých bude ve Westu nejméně 35

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 19. 4. 2013 20:04) - Aktuality autor: Danica Klein

Český velvyslanec v USA Petr Gandalovič předpokládá, že mrtvých v texaském Westu bude "nejméně 35". Americké úřady zatím potvrdily nález dvanácti těl a 200 zraněných v městečku, kde žije početná komunita s českými kořeny a kde ve středu explodoval provoz na přípravu hnojiv. 

Výbuch v Texasu, Petr Gandalovič (vlevo v rohu)

Výbuch v Texasu, Petr Gandalovič (vlevo v rohu),zdroj: washingtonpost.com

"(...) naděje, že by byl někdo nalezen živý, je velice malá. Počet obětí zatím nebyl ještě definitivně stanoven, ale neoficiálně je tady už zcela jasné, že je to minimálně 35 lidí," řekl dnes telefonicky Gandalovič, jenž místo neštěstí navštívil. Až dosud se hovořilo o 35 až 40 pohřešovaných lidech. 

Podle stanice CNN množství otázek okolo neštěstí, včetně přesného počtu obětí, zůstává nejasných. Sdružení texaských hasičů mezitím potvrdilo, že o život přišlo pět místních hasičů, další z Dalasu a čtyři záchranáři. 

Pátrací a záchranné týmy druhý den po katastrofě stále prohledávají dosud dýmající trosky ve snaze nalézt přeživší. Exploze poničila desítky domů, školu a další budovy. Podle úřadů zatím nic nenasvědčuje tomu, že by za výbuchem bylo něco jiného než průmyslová havárie vyvolaná požárem. 

Obavy o kvalitu ovzduší mít nemusí

V minulé dekádě čelil podnik West Fertilizer, umístěný v obytné čtvrti, výtkám a pokutám kvůli bezpečnostním nedostatkům, naposledy loni v létě. Ale inspekce ustaly v roce 2006, kdy skončily stížnosti na znečišťování ovzduší. 

Podle Gandaloviče na místě působí i jednotky sledující kvalitu ovzduší po explozi, ale velvyslanec předpokládá, že tato hrozba není akutní. "Nebude to tak hrozné. Vyčasilo se tu, je tu bez mraků a fouká mírný vítr. Pokud tedy v ovzduší měly být nějaké škodlivé látky, tak koncentrace nebudou vysoké, protože je vítr rozfoukal. Nejsou tady žádné inverzní situace, jak je známe, čili obavy o kvalitu ovzduší nemusíme mít," konstatoval. 

Přestože oficiální seznam mrtvých až dosud neexistoval, v nevelkém Westu, který má necelých 3000 obyvatel, už lidé vědí, kdo není mezi živými. Při explozi nejspíš mimo jiné zahynula malá skupina tří až pěti hasičů, kteří se jako první snažili požár uhasit ještě před tím, než výbuch objekt a jeho okolí zničil. 

Středeční exploze byla podle seizmologů dost silná, aby byla zaznamenána jako malé zemětřesení. "Naše město už nikdy nebude stejné jako dříve, ale přežili jsme," řekl místní kněz Ed Karasek svým farníkům. "Životy zdejších lidí byly zpustošeny. Je těžké si to představit," míní hasič Darryl Hall, který sice žije v 80 kilometrů vzdáleném Thorndale, ale ve Westu pomáhá s pátráním po obětech. 

Město, jehož podstatnou část tvoří potomci českých přistěhovalců, se už začíná loučit s mrtvými. V místním katolickém kostele Nanebevzetí Panny Marie se v noci na dnešek konala první zádušní mše za zemřelé. 

 

"Všichni víme, že byla jen první, pro začátek," uvedla Christina Rodarteová (46), která ve Westu žije 27 let. "Nemáme slov pro to, co se stalo," dodala. Brian Uptmor (37) stále pohřešuje svého bratra, který se snažil zachránit koně z pastviny u závodu, ale Williama Uptmora (44) se dosud nepodařilo nalézt. "Je mrtev. Jen nevíme, kde se nalézá jeho tělo," usoudil Brian, bývalý hasič. "Nejspíše se setkáme na pohřbu," dodal. 

Přesné příčiny neštěstí nejsou ještě známy, experti spekulují, že v důsledku požáru mohl vybuchnout čpavek či dusičnan amonný, podobně jako v roce 1947, kdy exploze na lodi v Texas City zabila skoro 600 lidí. Této nebezpečné látky se ve Westu podle televize NBC skladovalo 270 tun, ačkoli se s tím původně nepočítalo. Vlastník firmy se dosud k neštěstí nevyjádřil.

Federální vyšetřovatelé hodlají dnes začít na místě činu sbírat stopy. Jak budou postupovat, evakuovaní se budou moci postupně vracet do svých domovů.

Tagy: oběti Texas West výbuch továrny

Zdroje: ČTK