Velký pralinkový podvod. Zloději ukradli cukrovinky za 1,5 milionu

- Aktuality autor: Lukáš Vincourek

Podvodníci okradli výrobce cukrovinek z Humpolce o belgické pralinky v hodnotě 1,5 milionu korun. Náklad čokoládových výrobků posléze odvezli neznámo kam. Stopy vedou podle kriminalistů do Maďarska.

Podvodníci odcizili velké množství belgických pralinek z areálu firmy v Humpolci. Celková škoda je 1,5 milionu korun.

Podvodníci odcizili velké množství belgických pralinek z areálu firmy v Humpolci. Celková škoda je 1,5 milionu korun.,zdroj: Profimedia.cz

Pálivé salámy, klobásy a jiné uzeniny tradiční maďarské provenience se už zřejmě dvojici cizinců zajedly, když dostala chuť na sladké. Konkrétně na belgické pralinky, které povedená dvojice odcizila z areálu jedné výrobní firmy z Humpolce. Využili k tomu přitom poměrně jednoduché finty.

Přihlásili se prostřednictvím elektronické evidence volných přeprav k zakázce na jednorázový dovoz cukrovinek z provozovny české firmy do zahraničí, a to skrze aktivní údaje zaniklé maďarské dopravní společnosti. Vedení společnosti v Humpolci obdrželo od zmíněné "maďarské spedice" potvrzení o realizaci objednávky 10. září tohoto roku a poté šlo vše ráz na ráz. 

Pro zboží přijel řidič a závozník s kamionem s označením pro přepravu potravin používaným výhradně v Maďarsku. Řidič předložil skladníkovi doklady k nakládce zboží. "Muž ve věku 45 až 50 let byl vysoký 180 až 185 centimetrů, zavalitější postavy a snědší pleti. Tmavé vlasy měl zakryté baseballovou čepicí, komunikoval anglicky," uvedla pelhřimovská policejní mluvčí Monika Pátková.

Po naložení zboží kamion odjel, ale na místo určení nedorazil. Poté, co případ převzali pelhřimovští kriminalisté, záhy vyšlo nejevo, že registrační značky na kamionu byly odcizeny v Maďarsku. Rovněž se ukázalo, že zmiňovaná maďarská společnost už nejméně rok v mezistátní přepravě vůbec nepodniká.

Aktuálně vyšetřovatelé žádají veřejnost o pomoc, respektive uvítají svědectví osob, kterým by někdo nabízel k prodeji belgické pralinky a čokoládové sušenky. Je možné, že se pachatelé pokusí prodat kradené zboží zpětně v Česku. Svědci se mohou přihlásit na tísňové lince 158 nebo přímo na oddělení hospodářské kriminality v Pelhřimově.

V případě dopadení a prokázání viny hrozí podvodníkům trest odnětí svobody na dva až osm let.

Tagy: Česko Maďarsko ČR policie ČR podvody a krádeže

Zdroje: ČTK,Policie ČR,Policejnidenik.cz