Velká voda ustupuje, ohrožení je na Ploučnici či Cidlině

- Aktuality autor: Jakub Procházka

V Libereckém kraji stále platí stav ohrožení na Ploučnici v České Lípě, hladina řeky i jejích přítoků ale klesá stejně jako hladiny ostatních řek v regionu a v celém Česku. Stav ohrožení platí i na dvou místech ve středních a východních Čechách.

Jeřice v Mníšku, Smědá v Předláncích, Řasnice ve Frýdlantu i Nisa v Hrádku nad Nisou jsou už na prvním stupni povodňové aktivity a dále klesají. Většina silnic v kraji je už průjezdná. Zaplavená je ale stále silnice z Černous na Boleslav, řekl velitel hasičů ve Višňové na Liberecku Lubomír Erban. 

Ve Višňové se voda do domů nedostala, zaplavila ale sklepy

Ve Višňové se po dvou dnech mohly vrátit domů tři desítky obyvatel osad Víska a Předlánce, kteří museli kvůli hrozícím záplavám odejít. "Do domů se voda nedostala, zaplavené jsou ale sklepy," poznamenal Erban.

Hasiči odčerpávají vodu z lagun a čekají, až voda klesne natolik, aby mohli začít odčerpávat vodu ze sklepů. "Zatím to nemá smysl, protože by se voda vracela zpět," vysvětlil velitel hasičů. 

Starosta Peroltic: Voda klesá

Podobně čekají na pokles hladiny Panenského potoka v Pertolticích na Českolipsku. "Už večer voda klesla o 30 centimetrů a teď dopoledne o dalších 15," řekl starosta Petr Selinger. Voda už ustoupila z obytných domů, stále zaplavené jsou ale sklepy.

"Nemůžeme je začít odčerpávat, dokud voda zcela neopadne," poznamenal starosta. Klesající voda ale odhalila poškození místního dřevěného mostu, který zajišťuje přístup k několika domům. "Most se nadzvedl, a museli jsme ho pro dopravu uzavřít. Statik bude muset říct, zda bude možné ho opravit nebo bude nutné most strhnout a postavit znovu," řekl Selinger. 

Lidé se vracejí domů i v Hrádku nad Nisou

Čerpat zatím nezačali ani v některých částech Hrádku nad Nisou. "Lidé se už sice mohli vrátit domů, voda ale stále zcela neopadla," řekl starosta Martin Půta. I v Hrádku jsou zaplavené hlavně zahrady a sklepy, do domů se tam voda nedostala. Promáčené domy ale neschnou a navíc začalo opět pršet, i když ne intenzivně. Další déšť ale ztěžuje hasičům práci a komplikuje odčerpávání lagun. 

S ústupem vody je už většina silnic opět průjezdných. Omezení ale stále trvá na hlavní silnici I/10 z Turnova. V pondělí došlo k sesuvu na silnici I/10 u Dolánek mezi Turnovem a Malou Skálou. Situace je tam stabilní, průjezdní profil je ale stále zúžený a dopravu tam řídí semafory.

"Jde o zhruba dvacetimetrový úsek silnice, kde se sesula část silnice, do zimy ho chceme opravit," řekl Jan Stach z libereckého ředitelství silnic a dálnic.

Stav ohrožení na řekách Mrlině, Dědině a Cidlině

Ve Středočeském kraji stále platí stav ohrožení na řece Mrlině. V poledne byl vyhlášen třetí povodňový stupeň také v Sánech na Poděbradsku, kde řeka Cidlina vystoupala na kritických 230 centimetrů. Cidlina je na třetím stupni i v Novém Bydžově. Informuje o tom web Českého hydrometeorologického ústavu.

Naopak situace se uklidňuje na řece Jizeře, kde začala hladina časně ráno klesat. Povodňová komise v Mladé Boleslavi v 07:30 odvolala třetí stupeň povodňové aktivity. 

Nejhorší situace na říčce Mrlině je ve Vestci na Nymbursku, kde hladina řeky po půlnoci přesáhla tři metry. Zhruba 30 lidí celou noc zvyšovalo hráz v obci a ucpávalo místa, kde prosakovala voda. Na zpevnění hráze bylo podle starosty Jaroslava Janaty použito více než 2000 pytlů s pískem. "Situaci máme pod kontrolou. Odpoledne by už snad voda měla opadávat," dodal Janata. 

Na Jizeře stále pohotovost

Hladina Jizery začala klesat dnes ve 04:00. Povodňová komise proto rozhodla o odvolání třetího povodňového stupně. Na řece ovšem nadále platí stav pohotovosti. "Hladina klesá velmi pomalu, ale vytrvale. Vzhledem k vývoji na horním toku Jizery lze předpokládat pokračování pomalého poklesu," sdělila ČTK mluvčí mladoboleslavského magistrátu Hana Jandová Koišová. 

V Mladé Boleslavi už skončily uzavírky některých ulic. Ve 04:30 byla otevřena Nádražní ulice, od 06:00 je podle mluvčí částečně průjezdná silnice v Podlázkách. "Průjezdná je pro nákladní automobily a očekáváme, že se stav vody v dohledné době natolik sníží, že budeme moci otevřít komunikaci i pro osobní dopravu," řekl ředitel mladoboleslavských strážníků Tomáš Kypta. 

Podle Kypty se už snížila hladina vody v říčce Klenici. Dnes hodinu po půlnoci byla hluboká více než dva metry. "V 06:00 bylo naměřeno 170 centimetrů a stále klesala," dodal Kypta. 

Uzavřeny některé silnice

Ve Středočeském kraji bylo kvůli záplavám uzavřeno několik silnic. Nedá se projet po komunikaci II/277 v Mohelnici nad Jizerou, po silnici II/275 v Brodcích nad Jizerou a po II/276 v Bakově nad Jizerou, kde je uzavřen most přes řeku. Na Labi a Sázavě ve Středočeském kraji platí stále první stupeň povodňové aktivity. Poslední stav ohrožení v Česku je na řícce Dědině ve východočeském Mitrově.

Tagy: záplavy ohrožení Liberec povodně

Zdroje: ČTK