Velitele proruských povstalců zabila nastražená bomba v autě

- Aktuality autor: pal

Alexej Mozgovoj, velitel proruských povstalců bojujících v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, byl zabit. Neznámí atentátníci dali do jeho vozu bombu, která explodovala. Útočníci pak ještě vůz zasypali dávkou z automatických zbraní. Společně s ním zahynulo dalších šest lidí. Atentát se odehrál kousek od města Alčesvk. 

Alexej Mozkovoj (vedle muže s čapkou) zahynul po brutálním útoku neznámých útočníků

Alexej Mozkovoj (vedle muže s čapkou) zahynul po brutálním útoku neznámých útočníků,zdroj: Profimedia.cz

Velitel povstalecké brigády Přízrak zahynul poté, co auto, v němž jel, vyletělo po odpálení nálože do vzduchu a útočníci pak na zdemolovaný vůz stříleli z automatických zbraní, řekl představitel oblasti Sergej Gorenko. Možné důvody útoku nesdělil.

Alčevsk se nachází asi 30 kilometrů východně od frontové linie a zhruba 45 kilometrů západně od Luhansku ve směru na Doněck. Mozgovoj byl podle tiskové služby luhanských separatistů (LIT) už dříve terčem útoků, naposledy v březnu.

Na východě Ukrajiny se v sobotu navzdory příměří dál bojovalo. Podle mluvčího ukrajinské armády povstalci nasadili u frontové linie těžké zbraně, podle povstalecké agentury DAN tam ale těžké zbraně, včetně tanků a bojových letadel, přesouvá i armáda.

Porušování dohod z Minska tento týden oficiálně potvrdila i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která upozornila na fakt, že ukrajinská armáda ani bojovníci "lidových republik" v Donbasu nedodrželi ustanovení o odsunu těžké bojové techniky z linie fronty.

Tagy: zahraničí Ukrajina východní Ukrajina Luhanská oblast útoky a atentáty

Zdroje: ČTK