Vedení zelených jedná o tom, jak se postaví k vládě

- Aktuality autor: red

Propast mezi zelenými a vládou Jana Fischera se zřejmě ještě prohloubila poté, co byl bez vědomí strany jmenován ministrem životního prostředí Jakub Šebesta. Vedení strany teď jedná o svém postoji ke kabinetu.

Předsednictvo a poslanecký klub zelených se sešly v pondělí večer, aby formulovaly postoj k vládě potom, co premiér Jan Fischer bez vědomí zelených postavil do čela ministerstva životního prostředí ministra zemědělství Jakuba Šebestu (za ČSSD).

Předseda zelených Ondřej Liška se nechtěl vyjádřit k dotazu, zda zelení z vlády stáhnou svého posledního ministra Michaela Kocába. S výsledky jednání hodlá vedení zelených seznámit novináře až v úterý ráno. Předpokládá totiž, že se jednání protáhne do noci.

Odpoledne Liška řekl, že Šebesta se v čele ministerstva zemědělství několikrát postavil proti ochraně přírody. Fischer tak podle něj udělal kozla zahradníkem. Zmínil se o případu devastace obory Radějov nedaleko Strážnice a vypisování tendrů státních Lesů ČR.

Vedle střetu zájmů zeleným vadí i fakt, že Šebestu nominovali do vlády sociální demokraté. Podle Lišky z toho vyplývá, že dva měsíce před sněmovními volbami tak v Česku vznikla sociálnědemokratická vláda.

Fischerovo rozhodnutí se nelíbí ani občanským demokratům. Chtějí, aby premiér kvůli obsazení funkce ministra životního prostředí svolal schůzku předsedů stran, které se podílely na vytvoření úřednické vlády.

Tagy: Vláda spory fischer zelení

Zdroje: ČTK