Vedení ODS chce pokračovat v koalici s LIDEM, bude se jednat

- Aktuality autor: Jakub Konečný

AKTUALIZOVÁNO. Vedení ODS je i nadále pro pokračování koalice s LIDEM a TOP 09. Občanští demokraté chtějí o pokračování koalice vyjednávat s liberálními demokraty. Po dnešním ranním zasedání grémia ODS to řekl předseda strany a premiér Petr Nečas. LIDEM připouštějí ochotu k debatě o pokračování vládní koalice. Chtějí ovšem znát všechny podmínky spolupráce, ne jen ty, které se ODS zrovna hodí, reagovala předsedkyně liberálních demokratů Karolína Peake.

Strana LIDEM ve čtvrtek vyzvala své ministry, aby k 10. lednu podali demisi. Důvodem bylo odvolání její šéfky Peake z funkce ministryně obrany, kterou zastávala od minulého týdne. Nečas ji navrhl odvolat, protože v ní prý ztratil důvěru kvůli personálním krokům, které po nástupu do čela resortu učinila. Vedení ODS za jeho činem stojí, řekl po jednání grémia. "Těmto mým krokům vyjádřilo vedení ODS jednoznačnou podporu a souhlas," uvedl Nečas. 

"Vedení ODS také současně jednoznačně deklaruje, že má zájem na pokračování stávajícího koaličního projektu v podobě spolupráce tří koaličních stran," řekl. "A jsme připraveni o pokračování tohoto koaličního projektu jednat," dodal premiér. Vyjednávání o budoucnosti koalice chce ODS vyvolat po vánočních svátcích. "Přesné datum v tuto chvíli není možné stanovit," řekl Nečas. 

LIDEM nestojí o předčasné volby

"Pokud s námi chce ODS mluvit, tak pouze za podmínky, že se tentokrát dozvíme opravdu celou představu o spolupráci, nikoli jen tu půlku, která se zrovna hodí panu premiérovi do krámu," napsala dnes v tiskovém prohlášení Peake. Po čtvrtečním jednání předsednictva LIDEM přitom uvedla, že si prý neumí představit nic, co by mohlo zvrátit rozhodnutí strany opustit vládu a odejít do opozice. Připustila však, že strana si nepřeje předčasné volby. 

Vedení LIDEM ve čtvrtek v reakci na odvolání Peake vyzvalo své ministry, aby v lednu podali demise. "Budu jednat ve shodě s výzvou vedení a rozhodnutí předsednictva podpořím," řekl deníku Právo ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. 

Tato vláda trpí největší personální fluktuací

Nečas dnes připomněl, že ve své vládě již vyměnil více než deset ministrů a koalice se kvůli tomu nerozpadla. "Moje dlouhodobá zkušenost je, že ta nejhorší politická rozhodnutí se dělají pod vlivem emocí," reagoval dnes premiér na čtvrteční rozhodnutí vedení liberálních demokratů. Situaci ve vládě podle něj prospěje, když se partneři sejdou k jednání po období vánočního klidu. 

Peake v čele obrany nahradila Alexandra Vondru (ODS). Po svém nástupu na ministerstvo odvolala z funkcí prvního náměstka Vlastimila Picka a šéfa Národního úřadu pro vyzbrojování Pavla Bulanta. Její krok se setkal s kritikou Nečase, prezidenta Václava Klause i opozice. Picek vedl tým, který se Švédskem jedná o pronájmu stíhaček Gripen. Podle Nečase byla jeho výměna projevem diletantismu. Opozice personální zemětřesení kritizovala jako krok, který může obranu destabilizovat. 

Peake zatím zůstává vicepremiérkou Nečasovy vlády. Premiér ji sice odvolal z obrany, poznamenal ale, že s její prací na jiných vládních pozicích je spokojen. 

Tagy: koalice ODS peake LIDEM

Zdroje: ČTK