Vědecká rada UK nedoporučila čestný doktorát pro Umberta Eca

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Vědecká rada Univerzity Karlovy v Praze nedoporučila, aby italský spisovatel, vědec a filozof Umberto Eco dostal čestný vědecký titul doctor honoris causa. Dnes to potvrdil mluvčí univerzity Václav Hájek. Důvody rozhodnutí nejsou známy, protože vědecká rada hlasovala tajně. Podle Hájka pro udělení čestného doktorátu Ecovi bylo 16 ze 46 přítomných členů rady.

Umberto Eco (vpravo)

Umberto Eco (vpravo),zdroj: Getty Images

"Vědecká rada UK na svém červnovém zasedání projednala šest návrhů na udělení čestného titulu doctor honoris causa, které předložily fakulty. V tajném hlasování schválila tři z těchto návrhů," uvedl dále Hájek.

Zda Eco titul skutečně nedostane, záleží na rektorovi univerzity a předsedovi vědecké rady UK Václavu Hamplovi, ten se zatím k situaci nevyjádřil. Zápis rady, jejíž stanovisko je doporučením, bude zřejmě pořízen v následujících týdnech.

Titul doktor honoris causa může univerzita udělit osobnostem, které se v mezinárodním měřítku významně zasloužily o rozvoj vědy nebo kultury anebo jinak o prospěch lidstva. Návrh na udělení podává děkan rektorovi spolu se stanoviskem vědecké rady fakulty, píše se na stránkách univerzity. Rektor předloží návrh vědecké radě univerzity a s přihlédnutím k jejímu stanovisku rozhodne, že titul bude, nebo nebude udělen.

Děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík dnes na svém facebookovém profilu uvedl, že výsledek hlasování rady nebývá odůvodňován. V diskusi prý padaly argumenty, že Eco nemá k Univerzitě Karlově žádný vztah a jeho činnost údajně není dostatečně vědecká. Žádný relevantní argument proti návrhu Stehlík prý neslyšel.

Eco dosud získal 28 čestných doktorátů na univerzitách po celém světě

Jednaosmdesátiletý Eco patří k nejuznávanějším spisovatelům současnosti. V roce 1962 vydal Eco literární manifest postmoderny, esej Otevřené dílo, v němž vyšel z předpokladu, že význam není v samotném textu ani v samotném čtenáři, ale pouze a jedině v jejich vzájemném střetnutí.

Vysokoškolský profesor Eco je vyhlášeným sémiologem a ceněným teoretikem středověku. Mezi jeho známá odborná díla patří Teorie sémiotiky, Dějiny krásy či Dějiny ošklivosti. 

Proslavil se hned svým prvním románem Jméno růže z roku 1980. Dílo je díky mixu sémiotiky, analýzy bible, medievalistiky a detektivní zápletky považováno za předchůdce mysteriózních thrillerů. Prodalo se ho na 11 milionů. Je také autorem vědeckých studií, knih pro děti i esejů. Jeho zatím poslední román Pražský hřbitov patří nyní k nejprodávanějším knihám na světě.

Zdroje: ČTK