Vědci z NASA objevili novou formu života, bakterie má v DNA arzen

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) objevili na Zemi zcela novou formu života. Podle amerických médií našli bakterii, jejíž DNA je v rozporu se vším, co bylo dosud známé. Může totiž obsahovat pro člověka jedovatý arzen.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Veškerý jiný známý život na Zemi tvoří šest základních součástí - uhlík, vodík, dusík, kyslík, fosfor a síra. Bakterie, již vědci objevili v kalifornském jezeře Mono, může fosfor ve své DNA nahradit právě arzenem. Podle amerického časopisu Wired se o zjištění amerických vědců už zajímal Bílý dům či Kongres.

Spekulace o objevu mimozemského života

NASA dnes o objevu informoval na tiskové konferenci, která předem vzbudila na internetu mnoho spekulací o možném objevu mimozemského života. Přelomový objev se nakonec týká Země, mění ale i pohled na hledání života mimo ni.

"Pokud něco na Zemi může udělat něco tak nečekaného, co narušuje jednotu biochemie, musíme se ptát, co ještě život dokáže a my jsme to zatím neviděli," řekla mladá biochemička Felisa Wolfeová-Simonová, jež vedla dvouletý výzkum, který k šokujícímu závěru dospěl.

Život mohou tvořit i jiné prvky

Vědkyně uvedla, že ji už dlouho zajímalo, zda mohou život tvořit i jiné prvky. Vsadila přitom na to, že arzen a fosfor jsou si chemicky podobné. Zaměřila se proto na jezero Mono, které je na arzen bohaté. Vědci z něj odebrali bakterii známou jako GFAJ-1 a vystavili ji vysokým koncentracím arzenu. Zjistili přitom, že mikrob přesto dokáže růst a že ve své DNA arzenem nahrazuje fosfor.

Vědci již znají bakterie, které se dokážou arzenem živit. Nově objevená bakterie, která jej může mít přímo v DNA, ale mění dosavadní pohled vědců na život. Změní se například způsob pátrání po něm ve vesmíru. Molekulární biolog Steven Benner pracující pro NASA nový objev označil za "radikální".

Tagy: život bakterie DNA

Zdroje: ČTK