Vědci v oblasti Mekongu objevili 367 nových živočišných a rostlinných druhů

- Magazín autor: Michal Polák

Vědci působící v oblasti Mekongu v jihovýchodní Asii za poslední dva roky našli 367 nových živočišných i rostlinných druhů, informoval Světový fond pro ochranu přírody (WWF). Můžeme jmenovat například netopýra-hrbáče nebo obří létající veverku. Bohužel jsou prakticky všechny nově objevené druhy ohrožené, anebo v krátké době budou, varoval fond. 

Zvířata v oblasti Mekongu

Zvířata v oblasti Mekongu,zdroj: Profimedia.cz

Jihovýchodní Asie má vyšší podíl ohrožených druhů savců než kterákoli jiná oblast na světě, uvedl odborník WWF Thomas Gray. Jeden z nově objevených druhů - obří létající veverka - byl objeven na trhu s masem divokých zvířat v Laosu. V přírodě se ho zatím najít nepodařilo. "To jen ilustgruje osud mnoha druhů v této oblasti," řekl Gray. 

Podle zprávy WWF nelegální obchod s volně žijícími zvířaty nyní na světě dosáhl objemu nejméně 16 miliard dolarů ročně. A právě nelegální obchod kvůli masu i částem těl používaným v tradiční medicíně nebo na výrobu luxusních doplňků nejvíce ohrožuje biodiverzitu v oblasti Mekongu. 

Širší oblast Mekongu zahrnuje Thajsko, Kambodžu, Barmu, Vietnam, Laos a jihozápadní čínskou provincii Jün-nan. 

Seznam nově objevených druhů, kterému dominují rostliny, obsahuje i 24 druhů ryb, 21 obojživelníků, 28 plazů, jednoho ptáka a tři savce. 

Tagy: ohrožené druhy mekong jihovýchodní Asie

Zdroje: ČTK