Vědci řeší záhadu. Co zabilo devět plejtváků u Aljašky?

- Aktuality autor: roj

Ve vodách u Aljašky bylo v posledních týdnech objeveno devět mrtvých plejtváků myšok, kteří patří mezi ohrožené druhy. Vědci se snaží zjistit, co velryby zabilo, protože nenesou žádné známky zranění.

Vědci řeší, co zabilo obří kytovce (ilustrační snímek)

Vědci řeší, co zabilo obří kytovce (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

Mrtví plejtváci byli objeveni ve vodách od aljašského ostrova Kodiak u jižního pobřeží pevninské Aljašky až po ostrov Unimak na východním konci Aleutských ostrovů. Počet uhynulých plejtváků objevených od konce května vědce šokoval, protože obvykle najdou maximálně jednoho mrtvého jedince tohoto druhu během několika let.

"Z mnoha důvodů je to šokující," řekla Kate Wynneová, aljašská odbornice na mořské savce. "Zdá se, že všichni zemřeli zhruba ve stejnou dobu, a že patří ke stejnému druhu," dodala. Těla plejtváků přitom nenesou žádné známky zranění a byly na nich uložené zdravé vrstvy tuku.

Plejtvák myšok je po plejtváku obrovském druhým největším tvorem žijícím na Zemi. Tyto velryby se vyskytují v hlubokých vodách všech světových oceánů. Vytvářejí skupiny od dvou do sedmi kusů a průměrně se dožívají 80 let. Dospělí jedinci dorůstají délky až 21 metrů a váhy kolem 45 tun. Spojené státy plejtváka myšoka v roce 1973 zařadily na seznam ohrožených druhů.

Tagy: zahraničí Spojené státy americké velryby zvířata a příroda

Zdroje: ČTK