Věci veřejné chtějí jednání všech stran o hlasování o nedůvěře vládě

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Opoziční Věci veřejné chtějí vyvolat jednaní se všemi parlamentními stranami o hlasování o nedůvěře vládě. Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) nebudou podporovat, řekl na tiskové konferenci po dnešním mimořádném zasedání výkonné rady VV předseda strany Radek John. O situaci ve vládě jednají i špičky opoziční ČSSD. 

Klasnová a Babák

Klasnová a Babák,zdroj: Mediafax

Podnětem k úvahám o vyvolání hlasování o nedůvěře vládě bylo čtvrteční prohlášení předsedkyně dosud vládní strany LIDEM Karolíny Peake, která pohrozila odchodem do opozice kvůli tomu, že ji premiér odvolal z funkce ministryně obrany. Liberální demokraté zároveň vyzvali své ministry, aby k 10. lednu podali demise na své funkce. 

"Vyvoláme jednání o hlasování o nedůvěře této vládě se všemi parlamentními stranami a nezařazenými poslanci," řekl John. "Jednáme a budeme jednat se všemi občanskými iniciativami, které volají nejen po pádu vlády, ale i po přímé volbě poslanců," dodal předseda VV. 

VV nebudou podporovat Nečasovu vládu

Místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová ve čtvrtek jednala s předsedou poslaneckého klubu ČSSD Jeronýmem Tejcem. Mluvila s ním o tom, že by obě strany společně s KSČM mohly vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Další jednání podle ní opozice povede buď mezi svátky, nebo po Novém roce. "Ručím za to, že VV rozhodně nebudou podporovat Nečasovu vládu, ani menšinovou," řekla novinářům Klasnová

O situaci ve vládě dnes jednají také špičky ČSSD. Je možné, že vedení sociální demokracie zopakuje nabídku sněmovním stranám dohodnout se na předčasných volbách. Další možností je podle některých sociálních demokratů výzva kabinetu, aby sám předstoupil před dolní komoru s žádostí o vyslovení důvěry. 

Strana LIDEM vyzvala své ministry k demisi k 10. lednu, vedení ODS je nadále pro pokračování současné koalice. Občanští demokraté chtějí s liberálními demokraty po Vánocích vyjednávat. LIDEM, jejichž šéfka Peake hovořila ve čtvrtek o odchodu do opozice, debatu připouštějí. Dnes Peake sdělila, že by strana chtěla znát všechny podmínky spolupráce.

Tagy: Vláda hlasování nedůvěra

Zdroje: ČTK