Ve Výchovném ústavu v Brandýse nad Orlicí se zřítil strop. Nikdo není zraněn

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ve Výchovném ústavu v Brandýse nad Orlicí se 19. srpna zřítila část stropní konstrukce v prvním podlaží. Strop o rozměrech zhruba jeden krát sedm metrů spadl v části přístupového schodiště do kanceláří, obytné části a technického zázemí. Nikdo nebyl zraněn, obyvatelé museli být přestěhováni jinam, informoval dnes Jan Rytíř z Výchovného ústavu a Dětského domova se školou v Králíkách, pod nějž brandýské zařízení patří. 

Podle statika byla příčinou havárie hniloba hlavních nosných trámů. Protože by destrukce mohla pokračovat, musel být objekt vyklizen a ohrožené části stropu podepřeny. Škoda se odhaduje na 450.000 korun. Aby bylo možné stanovit rozsah oprav, bude nutné provést stavebně-historický průzkum. 

Podle ředitelky organizace Drahoslavy Horsákové bylo v době zřícení stropu v budově 12 dětí a osm pracovníků ústavu. "Dívky z Výchovného ústavu v Brandýse nad Orlicí byly provizorně ubytovány ve Výchovném ústavu v Králíkách a náhradní ubytování do doby zprovoznění poškozeného objektu jsme jim zajistili na internátě Integrované střední školy technické ve Vysokém Mýtě," uvedla Horsáková. 

Podobná havárie se stala také začátkem prosince 2011 v Domově na hradě Rychmburk na Chrudimsku pro lidi s chronickým duševním onemocněním. Tam spadla část stropu v jedné z obytných místností a lehce zranila dva klienty. Po havárii muselo být odstěhováno do jiných zařízení v kraji 25 lidí, opravy potrvají ještě zhruba roka a půl. 

Tagy: zřícení Brandýs nad Orlicí

Zdroje: ČTK