Ve věznici na Bali vypukla vzpoura, zahraniční vězni byli evakuováni

- Zprávy autor: Nikola Velvarská

Indonéské úřady dnes zahájily evakuaci zahraničních vězňů, žen a dětí z přeplněné káznice na ostrově Bali, kde v úterý vypukla vzpoura.

Nepokoje podnítil útok nožem jednoho ze zadržovaných na spoluvězně při bitce z minulého týdne. Vězňové se začali domáhat informací o tom, jak se zbraň mohla do zařízení dostat. Kritizovali nedostačující bezpečnostní opatření a vinu za incident přičetli strážcům.

Podle mluvčího indonéské armády násilnosti otřásají přeplněnou věznicí Kerobokan, kde je drženo více než 1000 drogových překupníků, sexuálních delikventů a dalších násilnických zločinců, od úterního večera místního času a vyžádaly si několik lehce zraněných. Objekt je obklíčen vojáky vybavenými vodními děly a obrněnými vozidly.

Vězni převzali plnou kontrolu nad objektem

Agentura Reuters s odvoláním na místního policejního šéfa Benyho Arjanta uvedla, že vězni vyhnali všech 13 strážců a převzali plnou kontrolu nad objektem. Kolem středeční půlnoci místního času prý někteří vylezli na strážní věž a začali po více než 500 vojácích a policistech házet kameny a zápalné láhve. Další se pokoušeli prorazit bránu. Bezpečnostní složky odpověděly slzným plynem a střelbou do vzduchu.

Úřady rozhodly, že kvůli stávající situaci dnes z vězeňského komplexu evakuují asi 60 zahraničních vězňů, mezi nimiž je mimo jiné 12 australských obchodníků s drogami a jeden Američan usvědčený z přechovávání narkotik, a také přes 120 zadržovaných žen a 13 dětí. Převezeni by měli být do asi 40 kilometrů vzdálené káznice Klungkung.

"Chceme je okamžitě evakuovat pro jejich vlastní bezpečí. Musíme zajistit, že nebudou ostatními vězni zneužiti k upoutání mezinárodní pozornosti nebo při vyjednávání požadavků. Nechceme, aby se z nich stali rukojmí," řekl mluvčí armády plukovník Wing Handoko.

Evakuace vězňů je dobrovolná

Reportér agentury AFP dnes kolem poledne SEČ informoval, že viděl několik "mužů západního typu" nastupovat do autobusu zaparkovaného před hlavní branou objektu, zatímco v dalším autobusu byla usazena "skupina asi deseti západních i asijských žen".

Podle indonéského ministerstva vnitra je evakuace dobrovolná. Někteří australští vězni ji odmítli s tím, že by pro ně bylo složité zvykat si v novém vězeňském prostředí. Mezi těmi, kdo přesun odmítli, je i bývalá modelka Schapelle Corbyová, která byla odsouzena k 20 letům vězení za pašování 4,2 kilogramu marihuany na Bali. Její případ vyvolal svého času velký mediální zájem v Austrálii, poněvadž řada lidí byla přesvědčena o tom, že ženě drogy někdo do zavazadla podstrčil a že je nevinná.

"Pokusíme se evakuovat všechny zahraniční vězně do konce dnešního dne," řekl agentuře AFP Hariadi, který je mluvčím policie na Bali. Podle reportéra AFP by po evakuaci zahraničních vězňů mohly bezpečnostní jednotky do káznice vtrhnout, aby vzpouru ukončily.

Zchátralá věznice Kerobokan, která nechvalně proslula špatnými podmínkami i násilím, se nachází asi 20 minut od mezinárodního letiště na Bali. Byla vystavěna pro zhruba 300 osob, v současnosti je v ní ale třikrát víc lidí.

Tagy: Bali vzpoura vězni

Zdroje: ČTK