Ve Varnsdorfu bylo dusno, stovky lidí pochodovaly k romské ubytovně, policie je dál nepustila

- Aktuality autor: red

Několik stovek lidí pochodovalo dnes dvě hodiny Varnsdorfem, chtěli se dostat k Romy obývané ubytovně Sport. Na náměstí se jich sešlo asi 250, k davu se po cestě městem přidávaly další stovky lidí. Policie nakonec před 19:00 uzavřela všechny ulice vedoucí k ubytovně a protestující zastavila.

Protestní shromáždění proti růstu kriminality Romů ve Šluknovském výběžku svolalo bez oficiálního ohlášení neonacistické hnutí Svobodná mládež. U ubytovny se už od odpoledne shromažďovali místní Romové, chtěli se bránit případnému útoku.

Čekalo je 150 Romů

Po 17:00 se dav dal do pohybu směrem k ubytovně, tam na něj čekalo kolem 150 místních Romů. V postupu pochodujícím bránila policie. U továrny Velveta poblíž nádraží policie přehradila ulici zaparkovanými dodávkami, dav se jí podařilo uzavřít z obou stran. Část pochodujících, především dívky a děti, z obklíčení postupně propouštěla. Z davu policisté vyvedli jednotlivce, jejichž totožnost ověřovala v policejních autech. Podle krajské policejní mluvčí Jarmily Hrubešové bylo pět lidí předvedeno na policejní služebně.

Nakonec policie obklíčený dav uvolnila a lidé se snažili dostat k ubytovně z různých stran. Všechny přístupové cesty k ubytovně ale zahradily kordony policistů. Čelo pochodu se k ní dostalo asi na 50 metrů. Část lidí se už vydalo jiným směrem, počet lidí u ubytovny se tak snížil asi na dvě stovky. "Kde jste byli, když jste měli chránit nás," znělo z davu směrem k policistům, kteří jim bránili v přístupu k ubytovně.

Několik střetů s policií

Při cestě davu městem se lidé několikrát střetli s policií, dav se pokoušel prorazit kordon přehrazující ulici. Když čelo davu narazilo na policisty, zadní část okamžitě reagovala a hledala cestu některou z vedlejších ulic. Ozývaly se i rány vybuchujících dělbuchů.

Pochodující vedla skupina několika desítek mladých lidí, podle vzhledu příznivců extremistických skupin. Většinu ale tvořili místní obyvatelé. Situaci z výšky monitoroval i policejní vrtulník. Počet pochodujících byl přibližně stejný jako v pátek, kdy místní k ubytovně vyrazili po ohlášené demonstraci na náměstí. Policii se dav podařilo zastavit a lidé se rozešli.

Před ubytovnou Sport se dnes už po 16:00 začali shromažďovat Romové. Sešlo se jich podle odhadů něco přes stovku a navzájem se halasně ujišťovali, že se případnému útoku neonacistů ubrání. "Může jich tam být až 150, ale takové shromáždění je při podobných akcích poměrně obvyklé," řekla ČTK policejní mluvčí Jarmila Hrubešová. Policie ale situaci postupně uklidnila.

Policie hlídala i hranice

Příjezdy do města i německé hranice od rána obsadily policejní hlídky, které kontrolovaly auta a hledaly v nich zbraně, bezpečnost ve městě hlídalo přes 300 mužů. Při kontrolách přijíždějících aut zadrželi policisté jednu sekyru, baseballovou pálku, zlomenou násadu a pět tyčí. Pozvánka na neohlášený pochod se šířila v týdnu po webech pravicových radikálů, včetně stránek neonacistům blízké Svobodné mládeže. Různé pravicové spolky využívají podle policejní mluvčí Jarmily Hrubešové nespokojenost místních ke svému zviditelnění.

Je to už druhá demonstrace, která se v šestnáctitisícovém městě v krátké době uskutečnila. V pátek prošlo městem zhruba 500 lidí, kteří protestovali proti nepřizpůsobivým, zejména Romům. Průchod do problémových lokalit jim policie odřízla a nepustila je ani k ubytovně Sport, načež se dav postupně rozešel.

V regionu v posledních měsících roste napětí mezi starousedlíky a Romy, které tam sestěhovaly realitní kanceláře spekulující s byty. Situace se vyhrotila počátkem srpna, kdy skupina pěti Romů zaútočila mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku.

O 14 dnů později pak údajně zaútočila skupina až 20 Romů na mnohem menší skupinku v Rumburku. Minulý týden se protiromsky zaměřené demonstrace, při nichž musela zasahovat i policie, odehrály na několika místech na severu Čech.

Tagy: policie protesty Romové pochod nepřizpůsobiví varnsdorf

Zdroje: ČTK