Ve Švýcarsku pokračuje proces kolem MUS

- Aktuality autor: Danica Klein

Ve švýcarské Bellinzoně dnes začala druhá část soudu s bývalými manažery a majiteli Mostecké uhelné společnosti (MUS), kteří jsou v souvislosti s kontroverzní privatizací severočeských dolů obžalováni z praní špinavých peněz, z podvodů a z korupce. Před soud se tentokrát dostavili Antonín Koláček a Belgičan Jacques de Groote; nepřišel Oldřich Klimecký, který byl také předvolán. 

Mostecká uhelná společnost

Mostecká uhelná společnost,zdroj: Archiv

Tato trojice se nedostavila na úvod procesu 13. května a proto byla obeslána na dnešek. Jednání v květnu pokračovalo jen s přítomnými Markem Čmejlou, Jiřím Divišem a Petrem Krausem. Soud v květnu také zastavil řízení proti Luboši Měkotovi, který v březnu zemřel. Klimeckého advokát zdůvodnil nepřítomnost svého klienta nemocí jeho manželky, kterou nemůže nechat samotnou. 

Koláček před zahájením jednání řekl, že se na líčení těší, protože má "plnou důvěru ve švýcarské soudce". "Věřím, že soudci rozhodnou spravedlivě," řekl s tím, že se cítí nevinen. Na první část procesu nedorazil prý proto, že dostal pozvánky na dva termíny a přišel tedy dnes. Na začátku soudu v květnu jeho advokát řekl, že důvod Koláčkovy nepřítomnosti nezná. 

Obžalovaní tvrdí, že jsou nevinní. V první části procesu využili Čmejla, Diviš a Kraus práva nevypovídat. Obhájci tvrdili, že výpověď by mohla jejich klienty poškodit v souvislosti s probíhajícím vyšetřováním v ČR. 

Soud by měl obě části procesu spojit 24. června, na kdy jsou opět předvoláni Čmejla, Diviš a Kraus. Závěr líčení je plánován na 12. července.

Tagy: kauza Švýcarsko MUS

Zdroje: ČTK