Ve Švýcarsku a Itálii zabíjely laviny

- Aktuality autor: red

Český turista je mezi třemi lidmi, kteří dnes zahynuli pod sněhovými lavinami v italských Alpách.

Informovala o tom agentura AFP, podle které byl 44letý lyžař z Prahy. Dvě oběti na životech si dnes vyžádala také lavina v sousedním Švýcarsku.

Čech byl ve skupině lyžařů, jež vynesl vrtulník do výšky 3000 metrů na vrchol jedné hory v oblasti Valle d'Aosta. Při sjezdu se pod nimi uvolnila deset metrů široká sněhová deska.

Muže ihned začali vyhrabávat ostatní lyžaři. Okamžitě přivolaný lékař, který byl náhodou blízko kvůli jinému zásahu, už ale mohl konstatovat pouze smrt, řekl italský průvodce skupiny Nicola Garradi.

Dalšími oběťmi lavin se stali v Tridentu-Horní Adiži 28letý parašutista italské armády a 29letý rekreant. S ním se v závalu ocitla dvojice jeho přátel, ti však vyvázli bez zranění.
Ve Švýcarsku zahynuli dva Němci, které překvapila lavina na lyžařské túře v kantonu Grisons. Jeden jejich krajan utrpěl těžká zranění.


Lavina zavalila celou devítičlennou skupinu faktických lyžařských začátečníků ve výšce 2400 metrů nedaleko Tomulpassu. Šesti se podařilo ze sněhu vyhrabat a zavolat pomoc. Záchranáři však dva muže ve věku 30 a 50 let vyprostili už mrtvé, třetí byl převezen do nemocnice.
Všichni členové skupiny byli vybaveni přístroji pro pátrání po obětech lavin.

Tagy: úmrtí Švýcarsko Itálie lavina

Zdroje: ČTK