Ve světě je ve vězení rekordní počet 232 novinářů

- Aktuality autor: Danica Klein

Ve světě je dnes ve vězení rekordní počet 232 novinářů, z nichž téměř pětina je za mřížemi v Turecku. Oznámil to dnes v New Yorku ve své výroční zprávě Výbor na obranu novinářů (CPJ). Oproti loňskému roku se počet uvězněných žurnalistů zvýšil o 53 a je největší od roku 1990, kdy CPJ celosvětovou statistiku začal vést. 

Největším pronásledováním jsou postiženi turečtí novináři, kterých je nyní za mřížemi 49. Následuje Írán s 45 vězněnými žurnalisty a Čína, kde je ve vězení 32 novinářů. Devatenáct z nich se hlásí k tibetské či ujgurské menšině. 

Mezi nejčastější obvinění, jímž vězňové z řad novinářů čelí, patří terorismus, vlastizrada a podvracení státu. V případě Turecka jsou tyto zločiny v zákonech formulovány natolik obecně, že úřadům umožňují snadný postih nepohodlných osob. Turecké úřady zprávu CPJ nekomentovaly. 

Většina z 232 vězněných novinářů jsou reportéři domácích médií, nikoli zahraniční zpravodajové. Ti jsou na seznamu uvězněných pouze tři, uvedl CPJ. Seznam neobsahuje jména žurnalistů, kteří byli během roku zadrženi a pak propuštěni, ani těch, na jejichž věznění se podílejí "nestátní organizace", například kriminální gangy či povstalecké jednotky. 

Mezi státy nejrizikovější pro bezpečnost novinářů řadí CPJ v letošní zprávě rovněž Eritreu, Sýrii, Vietnam, Ázerbájdžán, Etiopii, Uzbekistán a Saúdskou Arábii. Poprvé od roku 1996 není například na seznamu států věznících novináře Barma, která letos propustila na svobodu posledních 12 vězněných žurnalistů. 

V loňské zprávě CPJ evidoval 179 novinářů uvržených do vězení, z nichž nejvíc - třiačtyřicet - bylo vězněno v Íránu.

Tagy: vězení statistika novináři svět

Zdroje: ČTK