Ve Středočeském kraji chybí téměř tři sta policistů, Kubice chce obnovit nábor

- Aktuality autor: Jan Pastor

Ministr vnitra Jan Kubice chce obnovit nábor policistů ve Středočeském kraji. V první fázi by mělo přijít 50 nových příslušníků, chybí jich 270. Kubice to dnes řekl novinářům po jednání s ředitelem krajské policie. V kraji je nejhorší personální situace v ČR.

Podle Kubiceho se musí nejprve změnit nařízení ministra vnitra, což bude trvat zhruba do začátku dubna. Kromě přijetí nových příslušníků by se policejní řady mohly rozšířit také o policisty, kteří nyní například hlídají nejrůznější objekty. Tuto funkci by po nich převzali občanští zaměstnanci. "Myslím si, že to je dobrá cesta a správný směr," uvedl Kubice. Nábory by podle něj mohly být zahájeny v květnu.

Podle ředitele středočeské policie Václava Kučery nyní v kraji chybí 270 policistů do akceptovatelného počtu 3785 lidí. "Jsem přesvědčen, že se situace ve středních Čechách nehorší, jsme připraveni ji zvládnout i s těmito podstavy," uvedl Kučera. Noví policisté by prý měli nastoupit zejména do okolí Prahy a Kolína, kde mají největší problémy. Posíleny prý budou také policisté na Příbramsku nebo Kladensku.

Personální stav patří k nejnižším v rámci celé ČR

Personální stav ve Středočeském kraji patří podle náměstka policejního prezidenta Vladislava Husáka k procentuálně nejnižším v rámci celé ČR. "Tento personální stav je na hraně," uvedl Husák. Podle zúčastněných by mohly být nábory obnoveny ještě v severních Čechách.

Kromě policistů Kubice dnes ještě jednal s ředitelem středočeských hasičů Miloslavem Svatošem. Rozpočet hasičů letos zůstane podobně jako loni kolem 800 milionů korun. Podle Svatoše je zajištěna bezpečnost lidí a chod hasičských sborů. Zásahová činnost nebude omezena. Hasiči však nemají peníze na investice. Podle Kubiceho letos všechny krajské sbory získají dohromady jednu miliardu korun z evropských fondů, které budou určeny na nákup techniky.

Tagy: policie nábor

Zdroje: ČTK