Ve sporu o Škodův palác zastupují Prahu noví právníci

- Aktuality autor: art

Pražské vedení zvolilo novou právní kancelář, která bude město zastupovat ve sporu o Škodův palác s firmou Copa Retail kvůli výši nájemného. Hájit zájmy města bude kancelář Císař, Češka, Smutný. Výběr právníků pro kauzu Škodova paláce v minulosti vyvolal skandál.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová měla s výběrem právníků pro kauzu Škodova paláce drobné potíže

Pražská primátorka Adriana Krnáčová měla s výběrem právníků pro kauzu Škodova paláce drobné potíže,zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

Jde již o čtvrtou advokátní kancelář, která má v této kauze Prahu zastupovat. Té první vypovědělo město smlouvu, druhou smlouvu Praha odvolala po skandálu s mailovou komunikací primátorky Adriany Krnáčové (ANO) s šéfkou Copa Retail. Třetí smlouvu odmítla vybraná advokátní kancelář kvůli chybějící důvěře vůči klientovi.

Kancelář Císař, Češka, Smutný skončila na druhém místě nedávno uzavřeného výběrového řízení. Jeho vítěz, kancelář Toman, Devátý & Partneři odmítla s Prahou podepsat smlouvu kvůli chybějící důvěře právníků vůči primátorce. "Když vítěz odmítl podepsat smlouvu, vybrali jsme kancelář, která se umístila hned za ní," uvedl Dolínek.

Stejná právní kancelář zastupovala Prahu už v roce 2013, před zahájením soudního sporu. "Považujeme výběr města za krajně nevhodný, má-li být nalezeno smírné řešení," uvedla jednatelka Copa Retail Abigail Schaeffer. 

Pražský městský soud přeložil jednání o sporu mezi Prahou a firmou Copa Retail na 23. září, původně se mělo konat ve středu 3. června. 

Postup města dnes kritizovala opoziční ODS. "Odložení soudního řízení o ceně pronájmu Škodova paláce a celá anabáze snahy o (ne)výběr advokátní kanceláře jen dokumentuje neschopnost současného vedení města. Město neposkytuje v této věci žádné informace a chová se netransparentně," uvedl předseda pražské ODS a opoziční zastupitel Filip Humplík. 

Město se u soudu dožaduje změny nájemného. Za budovu v centru města celkem už vyplatilo asi 1,5 miliardy korun. Soud už dvakrát žalobu města zamítl. Nájemní smlouvu město uzavřelo v éře někdejšího primátora Pavla Béma (ODS) a ve Škodově paláci od roku 2006 sídlí většina magistrátních úředníků. Po uplynutí dlouhodobého pronájmu by celková částka vyplacená městem převýšila 4,4 miliardy korun. 

Tagy: Česko Praha domácí pražský magistrát komunální politika

Zdroje: ČTK