Ve Lhase se zapálili dva Tibeťané, jeden zemřel

- Aktuality autor: Michal Polák

V centru tibetské metropole Lhasy se v neděli zapálili dva Tibeťané a jeden z nich zemřel. Potvrdila to oficiální agentura Nová Čína, podle níž je druhý muž ve vážném stavu.

Oba muži se zapálili odpoledne u chrámu Džókhang, který je pro lámaistické buddhisty důležitou svatyní a také jednou z hlavních turistických atrakcí Lhasy. Je to první sebeupálení ve Lhase.

Zatím není možné potvrdit totožnost obou mužů. Podle Nové Číny byli během dvou minut uhašeni, ale jeden z nich zemřel a druhý je ve vážném stavu, i když může mluvit.

Město je po upálení plné policistů a pořádkových jednotek a situace je velmi napjatá, uvedla americká stanice Radio Free Asia, která o incidentu informovala první.

Už 34 mnichů se upálilo

"Je to pokračování série sebeupálení v dalších tibetských oblastech. Tyto akty jsou zaměřeny na oddělení Tibetu od Číny," citovala Nová Čína představitele čínské komunistické strany v Tibetu. 
Od začátku roku 2011 protestovalo upálením proti čínské nadvládě již 34 Tibeťanů. Nejméně 24 z nich zemřelo.

Čínské úřady potvrdily jen některé z těchto případů. Podle nich šlo o teroristy, případně zločince. Úřady také obviňovaly tibetský exil a tibetského duchovního vůdce dalajlámu z toho, že k těmto krajním protestům podněcuje.

Dalajláma uprchl z Tibetu v roce 1959 po potlačení protičínského povstání. Peking ho označuje za separatistu, dalajláma tvrdí, že mu jde o větší autonomii pro Tibet.

První pokus ve Lhase

K těmto protestům dosud docházelo v tibetských oblastech, které jsou v čínských provinciích v sousedství Tibetu. V Tibetu samotném se zapálil zatím jen jeden Tibeťan.

Nedělní incident je prvním takovým pokusem v metropoli Lhase, kde od krvavých protičínských nepokojů před čtyřmi lety panují přísná bezpečnostní opatření.

"Pro čínské úřady to má velmi vážné důsledky a ukazuje to, že se mezi Tibeťany šíří protestní hnutí. Mohlo by to vést ke zpřísnění restrikcí a kontrol," řekl expert na Tibet z Columbijské univerzity v New Yorku Robbie Barnett.

Tagy: smrt Tibet upaleni protest

Zdroje: ČTK