Ve Francii potrestali 55 členů Greenpeace za to, že vlezli do elektrárny

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Dva měsíce podmíněně pro 55 členů ekologického hnutí Greenpeace za to, že pronikli do jaderné elektrárny. Většinu z nich zadržely bezpečnostní složky, ale několik ekologů vyšplhalo na vrchol budovy jednoho reaktoru a vyvěsit plakát, který vyzývá k uzavření elektrárny. Akce navíc vyvolala dohady, zda jsou elektrárny dostatečně hlídány, když do nich proniknou členové Greenpeace.

Loď Greenpeace

Loď Greenpeace,zdroj: energyvoice.com

Francouzská justice ve čtvrtek odsoudila 55 aktivistů mezinárodního ekologického hnutí Greenpeace k podmíněnému dvouměsíčnímu vězení. Uvedla to agentura AFP. Aktivisté v březnu pronikli do jaderné elektrárny Fessenheim ve východní Francii. Aktivisté jakoukoli vinu odmítají, svou akci označují za legitimní.

Obžaloba požadovala tresty tříměsíčního až čtyřměsíčního podmíněného vězení. Soud v Colmaru ale obžalovaným z dvacítky zemí přiznal vinu jen za to, že se bez povolení dostali do objektu. Zprostil je však obvinění, že u toho způsobili škodu.

"Ta debata (o jaderné energetice) mně připadá zcela legitimní, ale jako občan a prokurátor nemohu s akcemi Greenpeace souhlasit, když jsou nelegální," vysvětlil státní žalobce.

Přívrženci Greenpeace přijeli 18. března brzy ráno k jaderné elektrárně v kamionech a pomocí žebříků se dostali do objektu. Většinu z nich bezpečnostní síly rychle zadržely, ale některým se podařilo vyšplhat až na vrchol budovy jednoho reaktoru a vyvěsit transparent vyzývající k rychlému uzavření elektrárny.

Francouzský prezident François Hollande před časem oznámil, že tato nejstarší francouzská jaderná elektrárna z roku 1977 bude uzavřena koncem roku 2016. Odpůrci jádra si ale přejí její rychlejší uzavření, navíc se obávají, že Paříž od záměru ustoupí. Jejich vstup do přísně střeženého jaderného objektu také vyvolal otázku o jeho zabezpečení před možnými skutečnými útočníky.

Tagy: Francie soud trest elektrarna Greenpeace

Zdroje: ČTK