Vatikán se stydí za 70 let 'pennsylvánské hrůzy'. Zneužitých byly stovky dětí

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Lítost a stud. Těmito slovy Vatikán okomentoval zprávu o zneužívání dětí v americké Pennsylvánii, podle níž více než 300 kněží zneužilo za posledních 70 let nejméně 1000 dětí. Papež František chce oběti vyslechnout a viníky potrestat.

Papež František vyzval k výslechu obětí, které zneužívali kněží v Pennsylvánii

Papež František vyzval k výslechu obětí, které zneužívali kněží v Pennsylvánii,zdroj: Profimedia

Ke zprávě komise velké poroty ve státě Pensylvánie lze říci jen dvě slova: Stud a lítost, uvedl Vatikán v dnešním prohlášení. Případy zneužívání uvedené ve zprávě jsou podle vatikánského mluvčího Grega Burkeho z kriminálního i morálního hlediska "zavrženíhodné".

Oběti podle Burkeho byly připraveny o hrdost a víru. Církev si musí z minulosti vzít "tvrdá ponaučení", zdůraznil mluvčí. Odpovědní a ti, kteří zneužívání umožnili, podle něj musí skládat účty.

Papež František stojí na straně obětí a jsou pro něj prioritou, ujistil mluvčí Vatikánu. Dodal, že církev chce oběti vyslechnout, aby byla "tragická hrůza, která ničí život nevinných", vymýcena.

Devítisetstránková zpráva o zločinech amerických římskokatolických kněží v Pensylvánii obsahuje kruté případy sexuálního násilí od 40. let minulého století. Skutečný počet zločinů je podle zprávy nejspíš ještě větší, protože mnoho dokumentů se v tajných církevních archivech nepodařilo dohledat a některé z obětí se nepřihlásily. Viníci z velké části trestu unikli.

Tagy: zahraničí Vatikán katolická církev sexuální zneužívání Spojené státy americké zneužívání dětí

Zdroje: ČTK