Vatikán rozeslal pozvánky. První jednání kardinálů proběhne v pondělí

VIDEO - Aktuality autor: Danica Klein

Vatikán dnes rozeslal kardinálům pozvánky na první poradní zasedání, na němž se bude projednávat příprava shromáždění, jež zvolí papeže. Takzvaná generální kongregace se uskuteční v pondělí od 9:30 SEČ.

Kardinálové

Kardinálové,zdroj: Profimedia.cz

Dnes, první den období sedisvakance, tedy období, kdy je římskokatolická církev bez papeže, příslušné dopisy kardinálům rozeslal děkan kardinálského sboru Angelo Sodano. 

Kongregace se uskuteční v nové vatikánské synodní aule a sami kardinálové stanoví počet těchto jednání. Projednat se mají všechny příslušné modality volby. Hlasovat o novém papeži bude takzvané konkláve - shromáždění kardinálů mladších 80 let, a to podle agentury ANSA už zřejmě od 8. nebo 9. března. 

Papežský stolec se uvolnil ve čtvrtek večer, kdy Benedikt XVI. jako první papež po více než 600 letech na svůj úřad rezignoval. Porušení tradice, podle níž nejvyšší pontifik svou funkci zastává doživotně, Benedikt vysvětlil pokročilým věkem. 


Benedikt se nevrátil ke svému občanskému jménu Joseph Ratzinger, a tituluje se od vypršení svého pontifikátu emeritní papež nebo emeritní pontifik římský. 

Ve Vatikánu se již akreditovalo na 3641 novinářů ze 61 zemí světa, aby sledovali přípravy volby i hlasování samotné. 

Tagy: Vatikán kardinálové volba papeže

Zdroje: ČTK