Varování! Řidiči na severu Čech by neměli vyjíždět

- Aktuality autor: Danica Klein

Ledovka a mrznoucí déšť komplikuje od noci provoz na silnicích Ústeckého kraje. Za noc a dnešní dopoledne se stalo přes deset dopravních nehod, většina se obešla bez zranění. Podle silničářů se situace mírně zlepšuje, řidiči by však stále měli jezdit velice obezřetně. Uzavřena je jedna trať na železnici. Vlaky nejezdí kvůli sněhovým závějím mezi Mikulášovicemi a Panským na trati z Rumburku ve směru ke státní hranici s Německem. 

Ledovka na cestách

Ledovka na cestách,zdroj: Archiv

Ledovka pokryla silnice v Ústeckém kraji po druhé hodině ranní. "Mechanizaci máme stále v terénu a stále sypeme. Začíná to polevovat a velké problémy nikde aktuálně nejsou," uvedl po 11:00 dispečer zimní údržby v Ústeckém kraji. 

Ledovka na silnicích dělá problémy i autobusům, v jednu chvíli například jeden uvízl před obcí Mašťov na Chomutovsku, další nemohl kvůli ledovce jet u obce Přestavlky na Litoměřicku. V Teplicích v ulici U Zámecké zahrady se jeden autobus srazil s osobním vozem, nehoda se ale obešla bez zranění. 

Veřejnou dopravu se zatím daří udržovat v provozu. "Máme trochu zpoždění na linkové dopravě. Když je někde problém, čekáme na silničáře," uvedl František Berger z Dopravního podniku měst Most a Litvínov, který zajišťuje městskou dopravu na Mostecku, Teplicku a části Lounska. V krajském Ústí ráno nevyjel jen jeden spoj, jinak se podle dispečera jezdí podle jízdních řádů. 

Případů bude zřejmě přibývat

Zdravotníci v ústecké nemocnici zatím evidují jediný případ, kdy potřeboval ošetřit člověk po pádu na ledovce. "Mladší muž si zlomil stehenní kost, podrobil se operaci," uvedl mluvčí Masarykovy nemocnice Jiří Vondra. Senioři podle něj zřejmě vyslyšeli varování meteorologů a dopoledne nevycházeli. "Po předchozích zkušenostech se dá ale očekávat, že své cesty přesunou na odpoledne a případů bude zřejmě přibývat," dodal. 

Na některých místech také dělá problémy silný vítr, který vytváří na silnicích sněhové jazyky. Tři úseky na Ústecku jsou dokonce uzavřené. "Jedná se o silnice z Krásného lesa do Petrovic a Adolfova v Krušných horách," uvedl dispečer zimní údržby v Ústeckém kraji. Na některých místech je naváto až 1,5 metru sněhu.

Tagy: varování počasí nehody ledovka silničáři

Zdroje: ČTK