Varování ministra financí: USA mohou být v polovině října bez peněz

- Aktuality autor: Danica Klein

Pokud Spojené státy včas nezvýší strop pro zadlužení, pak jim do 17. října dojdou peníze na úhradu splatných závazků. V ten den budou mít v hotovosti jen 30 miliard dolarů (zhruba 570 miliard Kč). Americké zákonodárce na to dopisem upozornil ministr financí Jack Lew. Představitele Kongresu vybídl, aby jednání o zvýšení dluhového stropu urychlili. 

Jack Lew

Jack Lew,zdroj: Getty Images

"Kdyby vláda nakonec přestala být schopna platit všechny své účty, výsledky by mohly být katastrofální," uvedl ministr, jehož cituje agentura Reuters. 

Dluhový strop byl naposledy zvýšen v lednu a nyní činí 16,7 bilionu USD (321,4 bilionu Kč). Pokud vláda tohoto stropu dosáhne, nesmí si víc půjčovat. Vláda již podnikla řadu úsporných opatření, aby si zajistila dostatek peněz, včetně toho, že zastavila investice do penzijních fondů pro státní zaměstnance. 

Lew už ve svém srpnovém varovaní upozornil, že peníze na placení účtů Washington vyčerpá někdy v polovině října, kdy mu zůstane asi 50 miliard USD - to je částka, která může být vyčerpána za jeden den. 

Jednání mezi Bílým domem a stranami v Kongresu o dluhovém stropu, výdajových škrtech a dalších fiskálních záležitostech bývají napjatá. Vášnivý byl spor o zvýšení dluhového stropu například v srpnu 2011, kdy obě strany dosáhly kompromisu až v den, kdy si vláda mohla naposledy půjčit peníze. Jednání tehdy vedla ke snížení špičkového úvěrového ratingu Spojených států. 

Ministr v dnešním dopise varoval, že kdyby se takový průběh opakoval, mohlo by to tentokrát ekonomiku poškodit ještě víc. 

Tagy: dluh USA finanční krize

Zdroje: ČTK