Varování: Česko opět zasáhnou velmi silné bouřky

- Aktuality autor: Danica Klein

Meteorologové varují před silnými bouřkami, které od dnešního poledne hrozí v Pardubickém kraji, na Vysočině a na Moravě. Výstraha, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), platí do sobotních 02:00. Meteorologové vydali také výstrahu před vydatným deštěm na Vysočině, platí od dnešních 10:30 do sobotního rána.

Václavské náměstí, Praha

Václavské náměstí, Praha,zdroj: Profimedia.cz

Zvlněná studená fronta postupuje přes střední Evropu jen zvolna k východu. Na Moravě a ve Slezsku se dnes odpoledne a večer a zpočátku noci na sobotu místy vyskytnou bouřky, které ojediněle mohou být doprovázeny přívalovými srážkami kolem 40 milimetrů, kroupami a nárazy větru 70 kilometrů za hodinu, uvedl ČHMÚ. 

Současně se zejména v jižních a východních Čechách a na západní Moravě dnes a v noci na sobotu vyskytne i trvalejší déšť, srážkové úhrny do sobotního rána většinou do 30 milimetrů, na Českomoravské vrchovině až 40 milimetrů. Hladiny toků v povodí Dyje a dolní Moravy se tak mohou přiblížit prvnímu stupni povodňové aktivity. 

Meteorologové upozornili, že přívalový déšť z bouřek může ojediněle vést k rychlému odtoku vody ze svahů, rozvodnění malých toků nebo i jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst a sklepů. 

Tagy: počasí bouřky ČHMÚ meteorologové

Zdroje: ČTK