Varování bostonské policie: Zůstaňte doma! Terorista je na útěku a má zbraň

VIDEO - Aktuality autor: Danica Klein

Jeden z mužů podezřelých z pondělních krvavých útoků při maratonu v Bostonu je mrtev, druhý je na útěku. Oznámila to dnes v Bostonu americká policie. Kvůli rozsáhlé policejní operaci byla časně ráno místního času ve města přerušena autobusová a železniční doprava.

Bostonská policie

Bostonská policie,zdroj: Profimedia.cz

Policie původně doporučovala lidem jen na západních předměstích, aby nevycházeli z domů, později ale toto doporučení rozšířila na celý více než půlmilionový Boston. O vývoji pátrání byl v noci informován prezident Barack Obama. 

Policie za pravděpodobné atentátníky považuje bratry Carnajevovy, údajně čečenského původu. Šestadvacetiletý Tamerlan je mrtev, jeho o sedm mladší bratr Džochar je na útěku. 

Policisté po uprchlíkovi pátrají hlavně na bostonském předměstí Watertown. "Je na útěku, je ozbrojený a nebezpečný. Je to terorista a chceme ho dopadnout," sdělil velitel bostonské policie Ed Davis. 

Policie zahájila ve Watertownu domovní prohlídky a upozornila občany, aby zůstali doma a neotvírali cizím lidem, pouze identifikovaným policistům. Později toto doporučení rozšířila na celý Boston, který je domovem více než 600.000 lidí. Kvůli policejní akci je pozastavena také autobusová a vlaková doprava a Federální úřad pro letectví uzavřel vzdušný prostor nad severozápadem Bostonu pro lety ve výškách do 900 metrů. 

Podle Ester Mlchové, Slovenky žijící v USA, byl kromě předměstí Cambridge, Watertown, Waltham, Belmont a Newton uzavřen i Boston, kde žije s manželem. "Lidé nemohou používat metro, vlaky, autobusy a taxíky. Slyšíme létat helikoptéry," sdělila. 

Všechen ruch zaznamenala i Češka žijící v Bostonu Renata Duttonová. "Nejezdí žádná doprava, ani nesmí jezdit taxíky. Žádné obchody, podniky a restaurace nejsou otevřené. Lidé musí zůstat ve svých bytech či domech a zamknout se, a to hlavně v oblasti, kde se v noci celá situace odehrála a kde jsou teď stovky či tisíce policistů a vojáků," upozornila. 

Jako z filmu

"Něco takového jsem opravdu ještě nezažila, a doufám, že to vše brzy skončí. Lidé v Cambridge a Watertownu a možná i v jiných obcích dostali hlášení o situaci jako automatické telefonické upozornění. Je dobře, že se využívá nová technologie ke zlepšení bezpečnosti. Při sledování televize z toho trošku mrazí, když vidíte armádní vozy, ozbrojené policisty a prázdné ulice. Nevím, co přesně prožívají lidé v oblasti Cambridge, ale musí to být velice děsivé, a až neuvěřitelné, jako z filmu," uzavřela. 

Oba mladí muži podle policie v noci na dnešek zabili v areálu Massachussettského technického institutu (MIT) v Cambridge člena policejní ostrahy. Pak ukradli auto a jeho řidiče živého nechali vystoupit. Byli ale ozbrojeni a na policisty, kteří je pronásledovali do nedalekého Watertownu, házeli výbušniny. Ukradený vůz policie později vypátrala. 

Úřady ve čtvrtek zveřejnily fotografie podezřelých, které získaly ze záznamů kamer v prostoru cíle maratonského závodu, a požádaly veřejnost, aby pomohla s jejich dopadením. Policie také velmi rychle zveřejnila Džocharův portrét pořízený z kamerového záznamu v MIT - podle něj má mladík na sobě nazelenalou mikinu s kapucí. 

Tamerlan byl při nočním pronásledování automobilu zraněn a později zemřel v nemocnici v Bostonu. Lékaři na tiskové konferenci sdělili, že muž utrpěl četná střelná zranění a že byl asi zraněn také výbušninou. 

Vážné zranění utrpěl v noci také jeden dopravní policista. Stanice CNN poukázala na to, že je nezvyklé, že oba pachatelé útoků, které v pondělí v Bostonu nepřežili tři lidé a při nichž bylo na 180 lidí zraněno, zůstali tak překvapivě blízko místa činu.

Tagy: USA exploze terorista Boston Boston Marathon

Zdroje: ČTK