Vánoční předpověď: Rtuť se na Štědrý den vyšplhá až na 12 stupňů nad nulou

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Meteorologové zpřesnili předpověď na Vánoce, rtuť teploměru může vystoupat i nad 12 stupňů Celsia a bude pršet. Teplo má být hlavně v Čechách, na Moravě může v neděli hrozit ledovka, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Vánoce

Vánoce,zdroj: ThinkStock

"Podle aktuálních materiálů se nejvyšší teploty budou 24. prosince v Čechách pohybovat kolem deseti stupňů Celsia, na jihu Čech, na Plzeňsku nebo v Praze se teplota může dostat i přes 12 stupňů Celsia. Na Moravě a ve Slezsku bude ve srovnání s Čechami chladněji, přesto ale mrznout nebude, denní maxima budou kolem čtyř stupňů Celsia," sdělil Jan Šrámek z ČHMÚ. Denní maxima by se měla udržovat nad nulou až do Silvestra. 

V noci by se měly teploty stále držet mírně pod bodem mrazu, a hrozí tak ledovka. "Na Moravě a ve Slezsku bude v neděli nejdřív sněžit, později bude sněžení přecházet do deště a teploty budou déle zůstávat pod nulou nebo blízko nuly. Ledovka se tam v neděli a pravděpodobně i v noci na pondělí bude tvořit místy, tedy podstatně víc než v Čechách," varoval Šrámek. 

Meteorologové ale upozorňují, že předpověď na svátky je velmi nejistá. V nejbližších dnech totiž podle numerických předpovědních modelů bude v blízkosti českého území teplotní rozhraní. Česko se tak může ocitnout jak v teplém, tak ve studeném vzduchu, což má přitom hlavní vliv na předpověď teplot.

Tagy: Vánoce meteorologové ledovka

Zdroje: ČTK