Van Rompuy svolal mimořádný summit eurozóny. Hrozí ekonomická pohroma?

- Aktuality autor: Danica Klein

Šéfové států a vlád zemí eurozóny se mimořádně kvůli řešení dluhové krize sejdou i ve středu 26. října ve večerních hodinách. Další vrcholnou schůzku svolal unijní prezident Herman van Rompuy, který o tom dnes informoval na svém twitterovém účtu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Tuto neděli se přitom sejdou nejprve lídři EU a následně i eurozóny. Francie s Německem, tedy vůdčí síly eurozóny, ale už v čtvrtečním společném prohlášení informovaly, že v neděli se komplexní strategii na řešení krize zřejmě nepodaří zcela vypracovat a že bude zapotřebí uspořádat další summit v příštím týdnu.

Evropa se nyní horlivě snaží přinést dlouho očekávaný a trhy požadovaný komplexní plán řešení dluhové krize. Ta ohrožuje budoucnost eura i další výhledy evropského i světového hospodářství.

Klíčovými součástmi strategie, kterou by Evropa po středě chtěla mít, bude posílení "palebné síly" záchranného fondu eurozóny EFSF, ovšem bez toho, aniž by bylo nutné opět navyšovat garance od členských zemí 17členného bloku. Vedle toho by měla obsahovat také plán na rekapitalizaci evropských bank a navýšení odpisů soukromých investorů z řeckého dluhu.

Tagy: EU eurozóna krize strategie summit

Zdroje: ČTK