Válka na Ukrajině už stála Rusko přes 25 miliard korun

- Aktuality autor: roj

Podle expertů už Rusko za válku na Ukrajině zaplatilo přes 53 milionů rublů (25,6 miliardy korun). Vycházeli při tom z materiálů shromážděných opozičním vůdcem Borisem Němcovem, který byl zavražděný koncem února. 

V bojích u Debalceve podle zprávy zemřelo v lednu a únoru 70 ruských vojáků.

V bojích u Debalceve podle zprávy zemřelo v lednu a únoru 70 ruských vojáků.,zdroj: Profimedia.cz

V dokumentu nazvaném "Putin. Válka" se rovněž uvádí, že v srpnu 2014 na Ukrajině padlo minimálně 150 ruských vojáků, když pomáhali proruským separatistům zastavit ofenzivu ukrajinské armády. Dalších 70 pak zemřelo v lednu a v únoru letošního roku při prudkých bojích u východoukrajinského Debalceve. 

Zpráva se podle ruské tiskové agentury RBK zabývá ztrátami ruského rozpočtu a armády vyplývajícími z ruské anexe ukrajinského Krymu a následné "účasti ve vojenské kampani" v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Hodnocení toho, kolik stojí Rusko válka s Ukrajinou, vypracoval ruský ekonom Sergej Alexašenko. 

Zmíněných 53 miliard rublů jsou podle Alexašenka náklady na podporu dobrovolníků a povstalců a na provoz a údržbu techniky. Pokud jde o výdaje určené pro běžence z regionálních rozpočtů, od července loňského roku dosáhly 80 miliard rublů. 

Kromě toho Alexašenko spočítal, že od anexe Krymu ruští občané přišli ze svých mezd o dva biliony rublů a z úspor o 750 miliard rublů. Základ těchto výpočtů podle ekonoma vychází z dodatečného zvýšení cen o 5,5 procenta v důsledku západních sankcí vůči Rusku a odvetného embarga z ruské strany. 

Tagy: Rusko rusko-ukrajinská krize boje na východě Ukrajiny

Zdroje: ČTK