Válečného zločince zvolili do čela srbské strany z vládní koalice

- Aktuality autor: art

Jen co vyšel z vězení, kde si odpykával trest za válečné zločiny v Kosovu, se bývalý místopředseda srbské vlády Nikola Šainović postavil do čela strany, která je ve vládní koalici. Než byl zvolen do vedení Socialistické strany Srbska, na svobodě strávil pouhý týden. 

Bývalý místopředseda srbské vlády Nikola Šainović

Bývalý místopředseda srbské vlády Nikola Šainović,zdroj: Profimedia.cz

Šainović byl členem SPS od roku 1990, kdy byla strana založena. V minulosti ji vedl například i bývalý srbský vůdce Slobodan Milošević. Poté, co se Šainović vzdal Mezinárodními trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY), se politice nevěnoval.

Haagský tribunál ho původně poslal na 22 let za mříže za spáchání zločinů proti lidskosti a válečných zločinů, jichž se dopustil za války v Kosovu v letech 1998-1999. Spolu s Miloševičem byli souzeni za to, že rozpoutali rozsáhlou kampaň s cílem vypudit na 800 tisíc Albánců z tehdejší srbské provincie Kosovo. O život tehdy přišlo více než 11 tisíc osob.

Loni v lednu ale tribunál snížil Šainovičovi trest na 18 let a nakonec byl propuštěn na svobodu poté, co se odseděl jeho dvě třetiny.

"Nebudu vést žádné hrdinské řeči a nebudu říkat, že spím klidně a že mé svědomí je čisté, protože ten, kdo zažil válku, nemůže spát klidně. Jsem nevinen, cítím se ale zodpovědný," uvedl politik minulý týden ve středu, když dorazil do Bělehradu.

Tagy: zahraničí Srbsko válečné zločiny srbská politika

Zdroje: ČTK