V ženské věznici ve Světlé nad Sázavou vyvolala prezidentova amnestie emoce

- Aktuality autor: Danica Klein

Zpráva o dílčí amnestii, kterou dnes vyhlásil prezident Václav Klaus, se už rozšířila také v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou, kde je nyní 760 vězenkyň. "Nějaké emoce to vzbudilo, ženy tu informaci zaregistrovaly. Každá asi doufá, že se jí to týká," popsala mluvčí věznice Eva Hodná náladu. Vedení věznice prý ale zatím nemá ani hrubý odhad počtu žen, na které se amnestie vztahuje, čekat bude na rozhodnutí soudů. 

Ženská věznice

Ženská věznice,zdroj: Mediafax

"Budou nám muset poslat příkazy k propuštění těch konkrétních odsouzených, kterých se to bude týkat," vysvětlila mluvčí. Podle ní se zatím nedá odhadnout ani to, jak dlouho se věznice bude propouštěním zabývat. Každá žena totiž musí dostat potvrzení o propuštění. "Musíme jí vrátit doklady, musí dostat peníze, které měla na kontě, musíme jí vrátit její osobní věci," vysvětlila. 

Do dnešního dne pracovníci věznic o chystané amnestii nevěděli. "Vězni doufali, že amnestii vyhlásí nový prezident, netušilo se, že to udělá ještě Václav Klaus. Teď je otázka, zda se k tomu přikloní i nový prezident, případně jakou skupinu pro amnestii zvolí," řekl pracovník jedné z věznic na západě Čech, který nechtěl být jmenován. Dodal, že v jejich zařízení se bude amnestie týkat "hlavně kapsářů a případů bagatelní trestné činnosti". 

Podle jeho názoru by však mohlo dnešní vyhlášení dílčí amnestie znamenat riziko pro věznice, protože očekávání některých odsouzených nebylo naplněno, a tak by se mohli pokusit vzepřít. 

Budou pracovat celou noc

Zřejmě jen minima lidí se dotkne amnestie v plzeňské borské věznici, zařízení je totiž určeno hlavně pro pachatele zvlášť závažných zločinů a několikanásobné recidivisty. 

Dílčí amnestii při příležitosti 20. výročí vzniku České republiky dnes vyhlásil prezident Klaus, oznámil to ve svém novoročním projevu. Klaus prominul některé nevykonané nepodmíněné i podmíněné trestné činy a zastavil některá trestní stíhání. Vězeňská služba začala okamžitě prověřovat, kterých lidí se bude amnestie týkat, podle prvního náměstka generálního ředitele vězeňské služby Mariana Prokeše na tom bude vedení pracovat celou noc. V České republice je nyní zhruba 23.000 vězňů.

Tagy: zeny propusteni amnestie

Zdroje: ČTK