V zahraničí se šeptá: Parlament Rusnokovu vládu "téměř jistě" odmítne

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Zahraniční tiskové agentury po dnešním jmenování vlády Jiřího Rusnoka upozorňují, že nový kabinet nemá jisté získání důvěry v parlamentu. Podle agentury Reuters je odmítnutí vlády parlamentem dokonce "téměř jisté". I tak by prý ale Rusnokova vláda mohla zůstat u moci "mnoho měsíců, aby plnila prezidentova přání". 

Jiří Rusnok

Jiří Rusnok,zdroj: isifa/MAFRA/Tomáš Krist

Levicový prezident Miloš Zeman však podle Reuters doufá, že Rusnok dokáže českou ekonomiku dostat z recese a zemi dovést až k řádným volbám. Reuters i agentura AFP se domnívají, že by přímo zvolený prezident mohl chtít vládu držet i bez parlamentní důvěry. 

Situace, kdy nová vláda čelí téměř jistému odmítnutí stranami v parlamentu, posiluje předpoklad "pokračování politické nejistoty" v ČR, domnívá se Reuters. 

Pokud by v České republice několik měsíců vládl kabinet bez důvěry, mohlo by to prý posílit "riziko zablokování tvorby politiky" včetně návrhu rozpočtu na příští rok. To by znejistilo investory, kteří Českou republiku dlouho vnímali jako bezpečnou zemi, myslí si Reuters. 

Nejzevrubněji českou vládu analyzuje rakouská agentura APA, která přinesla i profil nového českého premiéra, jehož označuje za "pragmatického ekonoma s vládními zkušenostmi". 

Rusnok je v zahraničí považován za pragmatického ekonoma

APA si všímá, že ačkoli tvoří většinu členů kabinetu nestraníci, jsou považováni za příznivce mimoparlamentní strany SPOZ, jíž je Zeman čestným předsedou. Připomíná také, že jde o třetí úřednický kabinet v dějinách České republiky po vládách Josefa Tošovského a Jana Fischera

APA rovněž cituje dnešní Zemanovu radu členům nové vlády, aby se nenechali otrávit kritikou "závistivých hlupáků, kteří sami nikdy nic v životě pořádného neudělali", ale zdůrazňuje i jeho apel na nepodléhání různým tlakům při vyšetřování mafiánů. 

Rusnok je podle rakouské agentury "pragmatický ekonom s vládními zkušenostmi", mimo jiné z dob Zemanovy vlády. APA připomíná i to, že v roce 2003 Rusnok usiloval o převzetí předsednictví ČSSD, ale neprosadil se proti Vladimíru Špidlovi, a že složil poslanecký mandát, když skupina zákonodárců ČSSD kolem Špidly nevolila Zemana při tehdejší prezidentské volbě.

Tagy: nová vláda

Zdroje: ČTK