V úterý bude rekviem za Havla, smuteční bohoslužbu povede Halík

- Aktuality autor: Michal Polák

V Akademické farnosti v Praze bude v úterý rekviem za zesnulého exprezidenta Václava Havla. V kostele Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu bude smuteční bohoslužbu sloužit katolický kněz Tomáš Halík. Na svém webu to uvedla Univerzita Karlova. Halík byl Havlovým dlouholetým přítelem.

Havel skonal v neděli 18. prosince ve věku 75 let. Zemřel ve spánku ve své chalupě v Hrádečku na Trutnovsku. "Nikdy nebyl arogantním člověkem moci a jsem přesvědčen, že teď vchází do toho velkého pantheonu českých dějin a že také vchází do té laskavé náruče boží," reagoval na jeho smrt Tomáš Halík.

Lidé se také budou moci rozloučit s Havlem v Pražské křižovatce dnes od 12:00 do 20:00, rakev s jeho ostatky tam bude vystavena i v úterý. Potom bude na dva dny převezena na Hrad. Na Hradě také mohou obyvatelé podepisovat ode dneška kondolenční listiny.

Pohřeb prvního polistopadového prezidenta se uskuteční pravděpodobně v pátek. Vyjádření soustrasti přicházejí z celého světa. V Česku si lidé připomněli už v neděli Havlovu památku na několika shromážděních i zapalováním svíček. Na řadě významných budov visí černé vlajky.

Tagy: havel halík

Zdroje: ČTK