V Turecku nalezen další živý, mrtvých je po zemětřesení 532

- Aktuality autor: Jan Pastor

Turečtí záchranáři dnes vyprostili z trosek čtyři dny po zemětřesení na východě země dalšího živého muže. Záchranné práce pokračují v nejvíce postiženém městě Erçis, jinde už ale kvůli mizivé naději na nalezení přeživších skončily.

Podle nové bilance si živelní pohroma vyžádala 532 mrtvých a 2300 zraněných. Nejméně 185 lidí se podařilo z trosek zachránit. Situaci záchranářům i lidem bez domova začal komplikovat déšť a sněžení. Do země přichází pomoc ze zahraničí, mimo jiné i z Izraele, který nyní s Tureckem nemá dobré vztahy.

Na jihovýchodě Turecka v Yüksekova se dnes znovu zachvěla půda, ale otřesy o síle 5,4 stupně Richterovy škály zatím nepřinesly další oběti ani škody. Větší nebezpečí lidem hrozí spíše kvůli počasí. Po dešti začal práci záchranářům komplikovat sníh a lidem bez domova, jichž jsou tisíce, hrozí smrt podchlazením. Sněžit by podle meteorologů mělo i další tři dny.

Po více než sto hodinách byl ze sutin vytažen mladý muž

Pátrací akce pokračují jen na některých místech, hlavně v nejvíce postiženém městě Erçis. Po více než sto hodinách tam byl dnes ze sutin vytažen další mladý muž ve věku kolem 25 let, který byl za nadšeného potlesku přihlížejících urychleně přenesen do přistavené sanitky a odvezen do nejbližší nemocnice.

Lidé stojí dlouhé fronty v dešti a blátě na stany, které nakonec mnozí z nich stejně nedostanou. Obviňují vládnoucí Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP), že reaguje pomalu a že poskytuje pomoc hlavně svým stoupencům. Objevují se ale také obvinění z kšeftování, kdy si někteří lidé berou několik stanů a potom je prodávají. Zdravotníci hlásí první případy průjmů a zápalů plic.

"Všichni jsou promáčeni a jsou nemocní. Čekali jsme ve frontě čtyři dny a zase nic. Když na nás přišla řada, řekli, že stany došly," řekl Gefih Zengin, jehož dům byl hodně poškozen. "Spali jsme pod kusem igelitu, který jsme podepřeli dřevěnými tyčemi. Máme v rodině deset dětí, všechny postupně onemocněly. Každý potřebuje stan, přichází sněžení. Je to katastrofa."

Zemětřesením bylo podle něho postiženo 600 tisíc lidí

Ve městě Van již bylo pátrání po obětech zastaveno a buldozery začínají odklízet sutiny. I tady si stěžují na nedostatek stanů.

Guvernér Karaloglu řekl, že bylo dodáno 20.000 stanů, což je podle něho více, než je třeba. Situace by podle něho byla lepší, kdyby lidé v tomto milionovém městě netrpěli strachem z dalších možných otřesů, které by je připravily o zatím stojící dům. "Kvůli této psychologii strachu z následných otřesů nepoužívají své nepoškozené domy a žádají stan," řekl guvernér. "Proto máme problém." Zemětřesením bylo podle něho postiženo 600 tisíc lidí, ale ne všichni potřebují nouzové ubytování.

Několik zemí už zareagovalo na žádost Turecka o pomoc a dodaly stany a montované domky. Do pomoci se zapojil i Izrael, který má s Tureckem špatné vztahy od smrti pěti Turků, kteří zahynuli při zásahu izraelské armády proti lodi s humanitární pomocí mířící do Gazy v roce 2010. V Ankaře dnes přistálo letadlo s pěti montovanými domky, pokrývkami a oděvy. Německo poslalo zařízení pro vyhřívání stanů, přispělo i Rusko a Ukrajina. Stany a další potřebné věci zaslalo OSN i Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky.

Tagy: zemětřesení Turecko

Zdroje: ČTK