V tůních na Jindřichohradecku se skrývají vzácní živočichové

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Několik vzácných živočichů objevili vědci na Jindřichohradecku. V rekultivované pískovně v Cepu žijí například vážka jasnoskvrnná a potápník dvoučárý. Oba druhy jsou celoevropsky chráněny.

Třeboňsko

Třeboňsko,zdroj: Profimedia.cz

"Mokřady a tůně s nízkým obsahem živin patří dnes v krajině k velmi vzácným stanovištím, na která je vázáno velké množství ohrožených druhů," uvedl Jiří Řehounek z ekologického sdružení Calla.

Rekultivací pískovny v Cepu poblíž Třeboně vzniklo několik desítek tůní, v nichž mohou vzácné a chráněné organismy žít. Biologové před časem udělali v pískovně terénní úpravy a připravili vodní plochy o různých hloubkách, čímž vznikl ideální biotop.

"Tůně v pískovnách jsme si vybrali z několika důvodů. Jsou pro nás ukázkovým příkladem nových vodních ploch, které osidlují specializované druhy hmyzu. Takových druhů není moc, takže výsledné hmyzí společenstvo je jednoduché a dá se dobře studovat," uvedl David Boukal, vedoucí katedry biologie a ekosystémů na Jihočeské univerzitě.

Nově zbudované tůně podle něj vedle výzkumu přispějí také k ochraně vzácných druhů bezobratlých a obojživelníků, které jsou jinde vytlačovány rybami 

Tagy: ochrana přírody Jindřichův Hradec

Zdroje: ČTK