V Texasu se střetly motorkářské gangy, v přestřelce zemřelo devět lidí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 18. 5. 2015 15:57) - Aktuality autor: roj

Přestřelka několika soupeřících motorkářských gangů v neděli skončila devíti mrtvými a téměř dvěma desítkami zraněných. Motorkáři se v baru v texaském městě Waco sešli, aby se dohodli o novém vymezení území. Mezi mrtvými ani zraněnými není žádný civilista ani policista.  Policie v souvislosti s násilnostmi zadržela 192 lidí, které obvinila z účasti na organizovaném zločinu.

V přestřelce zemřelo devět motorkářů

V přestřelce zemřelo devět motorkářů,zdroj: Profimedia.cz

Přestřelka propukla krátce po poledni místního času v baru řetězce Twin Peaks Sports Bar and Grill a pak se přelila na přilehlé parkoviště u nákupního střediska Central Texas Market Place, uvedla policie. Osm lidí zemřelo na místě a jedna další osoba později v nemocnici. 

V baru se setkali členové až pěti gangů k jednáním o vymezení území a vlivu a policie o jejich setkání věděla a monitorovala je. Mezi členy gangů začaly po konfliktu na toaletě pěstní souboje, poté boj přešel na nože, řetězy a střelné zbraně, řekl zástupce místní policie Patrick Swanton. Podle něho tam bylo 150 až 200 motorkářů. Střelba se pak přesunula z restaurace na rušné parkoviště a tam na ozbrojené motorkáře začali střílet policisté. 

V incidentu nebyl podle úřadů zraněn žádný náhodný účastník ani policista. Zaměstnanci baru se po zaslechnutí střelby schovali v zadních prostorách a okolojdoucí utekli z místa přestřelky pryč. 

"Je to zřejmě jedno z nejhrůznějších míst činu, jaké jsem za 34 let ve službě viděl," řekl Swanton podle agentury AP. Podle něj by přestřelka měla více obětí, kdyby do ní police nezasáhla. "Jsem ohromen, že nebyli zabiti ani zraněni žádní nevinní civilisté," dodal. 

Policie po přestřelce zatkla desítky členů gangů a na parkovišti zůstalo zaparkováno mnoho motocyklů. Policie gangy neidentifikovala, mnozí z motorkářů ale měli na sobě podle fotografií vesty s nápisy Bandidos nebo Cossacks. 

Podle amerických médií o možném nebezpečí věděli majitelé baru, které policie požádala, aby motorkářům během setkání nenalévali. Podnik však s policií odmítl spolupracovat. Vedení řetězce Twin Peaks kvůli tomu podle stanice NBC zvažuje, že tomuto podniku odebere franšízovou licenci. 

Policie bar nejméně na týden uzavřela kvůli obavám z možných nových násilností mezi gangy. 

Podle předběžných výsledků vyšetřování prvotní konflikt začal na toaletě a postupně se přelil do restaurace i na parkoviště před ní. Ve chvíli, kdy se začalo střílet, zasáhla i policie. Ta poté pozatýkala 192 lidí a zabavila přes sto zbraní.

Tagy: střelba zahraničí motorkářský gang Spojené státy americké bitka motorkářů

Zdroje: ČTK