V Texasu proběhla 500. poprava. Usmrcena byla brutální vražedkyně

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Americký stát Texas vykonal 500. popravu od obnovení trestu smrti. Smrtící injekce v noci na dnešek ukončila život dvaapadesátileté černošky Kimberly McCarthyové, odsouzené k smrti za brutální vraždu staré dámy. 

"Není to prohra, je to vítězství. Víte, kam se odeberu. Půjdu k Ježíši. Mám vás všechny ráda," prohlásila odsouzená, než injekce začala působit. Za mrtvou byla prohlášena v 18:37 místního času (01:37 SELČ). 

McCarthyová strávila v cele smrti 14 let. Někdejší ošetřovatelka, která propadla drogám, v roce 1997 zašla k sousedce, jednasedmdesátileté penzionované profesorce psychologie Dorothy Boothové, prý aby si půjčila trochu cukru. Napadla ji však řeznickým nožem a svícnem. Své oběti uřízla prst, aby z něj mohla stáhnout snubní prsten, a odjela její mercedeskou. 

Analýza DNA také spojila McCarthyovou s případem vražd dvou jiných žen v prosinci 1988, Maggie Hardingové (81) a Jettie Lucasové (85), ubodaných a ubitých. Byla obviněna, ale nebyla za tyto vraždy souzena. 

Na Texas připadá více než třetina z 1338 poprav, vykonaných v USA od roku 1976, kdy nejvyšší soud popravy opět povolil vykonávat. Vysvětluje se to jak tím, že Texas je druhý nejlidnatější americký stát, tak i tradici přísné odplaty za vraždy. S odstupem následuje Virginie s téměř 400 popravami. 

Před věznicí proti popravě protestovaly asi čtyři desítky demonstrantů dožadujících se zrušení trestu smrti, který označovali za rasistický a postihující hlavně chudé.

Tagy: Texas trest smrti

Zdroje: ČTK