V Teheránu začal soud s Američany obviněnými ze špionáže

- Aktuality autor: red

V Teheránu začal proces se třemi Američany obviněnými ze špionáže. Podlé íránské státní televize na úvod prohlásili, že jsou nevinní. Íránský zákon je může potrestat i smrtí.

Zatím není znám termín, kdy bude soud pokračovat. Trojice byla zadržena v roce 2009 na hranici s Irákem. V teheránské vazbě zůstávají dva muži, ženu Íránci loni pustili z humanitárních důvodů.

Proces začal za zavřenými dveřmi a dovnitř nebyla puštěna ani švýcarská velvyslankyně, která zastupuje zájmy Spojených států v Íránu. Podle agentury AFP byli v soudní síni oba Američané. Jejich právník si stěžoval, že neměl možnost s klienty hovořit. Úřady mu v sobotu sdělily, že dostane příležitost krátce před dnešním jednáním.

Írán nedávno vyzval obžalovanou Sarah Shourdovou, která se mezitím vrátila do USA, aby se dostavila k řízení, jinak propadne kauce půl milionu dolarů, která byla složena za její propuštění. Právník trojice už v sobotu sdělil, že neočekává, že by se Shourdová do Íránu vrátila.

Prokuratura má "přesvědčivé důkazy"

Američané byli původně obviněni jenom z nelegálního vstupu na íránské území, až později bylo obviní rozšířeno o špionáž. Íránská státní televize Press TV na svém webu uvedla, že prokuratura má "přesvědčivé důkazy" o jejich spolupráci s americkými tajnými službami.

Jejich obhájce Masúd Šafíaí řekl, že jsou v obou případech nevinní a že bude požadovat jejich okamžité propuštění. "Detailně jsem si prostudoval obvinění a došel jsem k závěru, že obvinění ze špionáže je nepodložené. Otázkou zůstává vstup do Íránu. I když se potvrdí, šlo jenom o omyl, protože byli zatčeni v místě, kde hranice není označena," prohlásil. Neúmyslné překročení hranice prý se trestá maximálně třemi lety vězení, avšak trest může být vynesen i ve formě pokuty.

Washington stejně jako příbuzní trvají na nevině Američanů a žádají jejich propuštění. Íránskou justici má v rukou vládnoucí duchovenstvo. Prozatím nikdo z jejích členů nevyhověl ani výzvám prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda ke shovívavosti. Ahmadínežád ale také poukazoval na Íránce zadržované v USA, což dle agentury AP značí, že Írán bude chtít Američany vyměnit.

Krajané Shourdové Shane Bauer a Josh Fattal jsou ve vězení už 18 měsíců. Shourdová a Bauer jsou partneři a žili spolu v Damašku, kde Bauer pracoval jako novinář a Shourdová jako učitelka angličtiny. Fattal je jejich přítel a přijel je v červenci 2009 navštívit. Všichni tři jsou absolventy Kalifornské univerzity.

Tagy: soud USA špionáž Teherán

Zdroje: ČTK