V Sýrii se přestane bojovat, Annanův plán vychází

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

AKTUALIZOVÁNO. Syrská armáda zastaví operace ve čtvrtek ráno. Oznámilo to dnes ministerstvo obrany. Pokud tento slib Damašek dodrží, splní Sýrie mírový plán zvláštního zmocněnce Kofiho Annana. Ten předpokládá ukončení násilností do čtvrtečních 6:00 hodin místního času (05:00 SELČ).

Annana o odhodlání zastavit operace písemně informovalo syrské ministerstvo zahraničí s tím, že si Damašek vyhrazuje právo odpovědět náležitě na jakýkoli útok "ozbrojených teroristických skupin na civilisty, vládní síly nebo veřejný či soukromý majetek".

Syrská televize, která rozhodnutí ministerstva obrany odvysílala, také oznámila, že armáda zůstane i ve čtvrtek v pohotovosti, aby byla schopná odrazit jakýkoli útok opozičních ozbrojených skupin.

Náměstek ruského ministra zahraničí Gennadij Gatilov na twitteru oznámil, že příměří musí dodržet také opozice. "Teď je čas ukončit ozbrojený boj opozice, což patří k podmínkám Annanova plánu," napsal.

Psali jsme: Navzdory Annanovým slibům Sýrie boje neukončuje

Součástí Annanova plánu bylo také stažení armády z obydlených oblastí, které mělo být ukončeno v úterý. Vojáci ale ve městech operovali v úterý i dnes a při bojích umírali další lidé. Od úterka to bylo podle opozičních zdrojů přes 60 osob.

O Sýrii by měl dnes s kolegy ze skupiny G8 jednat prostřednictvím videokonference turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu. V úterý jeho úřad vyzval Radu bezpečnosti OSN k přijetí rezoluce, která zajistí ochranu syrským civilistům.

Turecko na své území přijalo téměř 25.000 syrských uprchlíků a má strach z dalšího exodu. Prosazuje zřízení bezpečnostní zóny u syrské hranice, v níž by civilistům bylo zajištěno bezpečí před syrskou armádou. Ta do pondělka dvakrát při bojích v pohraničí vypálila i na turecké území.

Tagy: Sýrie annan boje příměří zastavení

Zdroje: ČTK