V Sýrii pokračuje masové zatýkání, armáda obléhá místa odporu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Syrské bezpečnostní síly i ve středu pokračovaly v obléhání několika měst známých jako bašty protivládního odporu a v hromadném zatýkání oponentů režimu prezidenta Bašára Asada.

Podle ochránců lidských práv bylo od vypuknutí nepokojů v polovině března "zatčeno nebo se pohřešuje" až osm tisíc lidí. Několik set zatčených už bylo obviněno z poškozování pověsti státu, za což jim podle agentury Reuters hrozí tříleté vězení. Mezi zatčenými je i reportérka televize Al-Džazíra pohřešovaná od pátku, potvrdily syrské úřady. 

Zatčení Dorothy Parvazové, která má americké, íránské a kanadské občanství a pracuje pro anglickou sekci Al-Džazíry, svědčí podle agentury AP o zhoršování vztahů mezi syrskými úřady a arabskou televizní stanicí se sídlem v Kataru.

Válka s Al-Džazírou

Reportéři Al-Džazíry směli jako jediní v Sýrii zůstat, zatímco zpravodajové jiných zahraničních médií byli ze země už před několika týdny vykázáni. Minulý týden ale Al-Džazíra oznámila, že omezuje působení v Sýrii kvůli obtěžování svých pracovníků bezpečnostními silami. 

"V rozporu s mezinárodním zákonem a lidskými právy pokračuje zatýkání po celé Sýrii," řekl člen syrské organizace ochránců lidských práv Ramí Abdarrahmán. 

Syrská opozice požaduje od března politické reformy a nyní už také rezignaci prezidenta Bašára Asada. Konflikt se vystupňoval před týdnem, kdy vláda poslala do Dará početnou vojenskou jednotku a za ní také tanky. Syrské nepokoje si vyžádaly podle skupiny ochránců lidských práv Insan přes 600 mrtvých. 

Zatýkání náhodných chodců?

Její ředitel Visám Taríf tvrdí, že výpovědi příbuzných potvrdily 2843 zatčených. Taríf se domnívá, že ve věznicích ale může být až 8000 oponentů režimu, mezi nimi aktivisté, lokální vůdci, lidi zadržení při natáčení demonstrací nebo ti, kdo záběry umisťovali na internet. V Dará i na damašském předměstí Duma ale prý policisté zatýkali i náhodné chodce. 

Po víkendovém dobytí města Dará obklíčily vládní jednotky v úterý další povstaleckou baštu, přístav Banijás. Ve středu tam demonstruje zhruba 2000 lidí, uvedla agentura AFP s odvoláním na očité svědky. Vládní vojáci údajně ve městě zatýkají a zabavují i kamiony s humanitární pomocí. Armádní posily se údajně už tři dny stahují také k městu Rastan v centru země a blokují přístupy do něj. Na dálnici mezi městy Homs a Hamá u Rastanu byla odpoledne přesunuta asi stovka tanků a obrněných transportérů. 

Obyvatelé Rastanu před několika týdny strhli sochu bývalého prezidenta Háfize Asada, otce současné hlavy státu Bašára Asada, který po něm převzal vládu v roce 2000.

Tagy: Sýrie asad povstání

Zdroje: ČTK