V Šumperku hořel objekt textilní firmy, škoda je sedm miliónů

- Aktuality autor: Danica Klein

Oheň poničil v pondělí večer jednu z výrobních hal textilní společnosti Sumtex CZ v průmyslovém areálu v Šumperku, která dnes kvůli tomu musela zastavit výrobu technického textilu. Při požáru nebyl nikdo zraněn, škoda dosáhla sedm milionů korun.

Hasiči (ilustrační foto)

Hasiči (ilustrační foto),zdroj: Mediafax

Plameny zasáhly především rozsáhlou střechu. Rozšířily se zřejmě ze strojovny s kompresorem, řekl dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Příčiny požáru bude během dneška zjišťovat na místě vyšetřovatel. 

Obchodní ředitel společnosti Sumtex CZ Martin Mráz řekl, že kvůli požáru je podnik bez elektřiny, takže tkalcovské stroje od rána stojí. "Stroje ale požárem zasaženy nebyly. Předpokládám, že do dvou dnů výrobu obnovíme. Možná to bude ještě dnes," uvedl Mráz, podle kterého kouř z požáru zamořil sklady, takže odborníci budou muset zjistit, v jakém stavu jsou zásoby už vyrobeného technického textilu. Šumperská firma 99 procent produkce exportuje do zahraničí, především do Německa, Rakouska či Velké Británie. 

Požár vzplanul v průmyslovém areálu v ulici Žerotínova před 22:00. "Zaměstnanci v podniku zpozorovali zakouření v přízemních prostorech výrobní haly, plameny se velmi intenzivně valily z jedné technické části blízko kompresoru. Následně se také požár pomocí několika ručních hasících přístrojů a poté i velkokapacitním pojízdným hasicím přístrojem pokusili uhasit, bohužel bez úspěchu," uvedl mluvčí hasičů. 

Kvůli větracím ventilátorům se oheň rychle rozšířil až ke střeše o rozloze zhruba 80 x 20 metrů. Během požáru i zásahu hasičů nebyl nikdo zraněn. "Přes neúspěch hašení se zaměstnancům podařilo včas utéci do bezpečí," doplnil mluvčí. Několika požárním jednotkám s osm cisternami, plošinou a chemickým kontejnerem s dýchací technikou se podařilo dostat požár pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Po celou dobu museli hasiči pracovat v dýchacích maskách, celý komplex budov byl zakouřený. Hasiči podle Hošáka zabránili zničení majetku v hodnotě 15 milionů korun.

Tagy: požár Šumpersko

Zdroje: ČTK